Mija właśnie miesiąc odkąd spotkaliśmy się w Katowicach. To tam w dniach 30.09. -2.10.2022 r. odbyło się jesienne Sympozjum Unii Polskich Pisarzy Lekarzy połączone z Jubileuszem 55-lecia UPPL.
W spotkaniu i uroczystościach jubileuszowych wzięła udział wyjątkowo duża liczba członków UPPL z czego jako organizator tego wydarzenia bardzo się cieszę. Spędziliśmy wspólnie piękne chwile.
Poniżej relacja z naszego jubileuszowego spotkania i zdjęcia autorstwa Aldony Kraus.
Waldemar Hladki
55 lecie Unii Polskich Pisarzy Lekarzy obchodziliśmy radośnie, dumnie i szumnie w Katowicach. Zwołał nas prezes Waldek Hładki. Wszystko było na szóstkę. Byliśmy jak zawsze stęsknieni za sobą, ciekawi siebie i naszego pisania. Z radością przyjęliśmy do naszego grona cztery osoby nowe.
Pochyliliśmy się też w zadumie nad bolesną przeszłością. Były to opowieści, film o Czarnym Czwartku w Drohobyczu o tym, że to „człowiek, człowiekowi zgotował taki los”. Bruno Schulz przemówił do nas w przeczytanym fragmencie z głębi, z samych czystych źródeł, ze swych Sklepów Cynamonowych . Prezes, zaprosił nas do Krakowa, na ulicę Krupniczą 22, do dawnego Domu Literatów i restauracji gdzie kiedyś znajdowała się stołówka pisarzy i Klub Literatów. Zawisły w niej niedawno tablice upamiętniające noblistów, twórców, pisarzy i poetów niegdyś tam mieszkających.
Potem poznawaliśmy jeszcze raz, choć wątpię, czy od podszewki naszego Zbyszka Kostrzewę. Najdłużej z nas w Unii, a Jego piękna twórczość jest bibliotece Senatu Kongresu Stanów Zjednoczonych. Chwała Mu za to, a i dobry to pomysł, z tym powtórnym poznawaniem!
Tekstowisko, bez którego nie może być już nigdy żadnego spotkania, było miodem. Czas w którym raczyliśmy się naszymi wierszami, wszystkim zdał się chwilką, ale „Nocne Polaków Rozmowy’ za nic nie chciały stracić cennych minut przeznaczonych na swoje z nami szaleństwa .
Wszystko to było zbieraniem sił, gdyż czekał na nas 1 październik, dzień warsztatów literackich, a tak naprawdę – tortury pod pręgierzem z biczowaniem i naszych wierszy, i nas. Nie jeden, a trzej krytycy dali mocno do wiwatu nam i temu co piszemy już nie do szuflady .
Na dodatek krytyków nie było( chyba bali się naszych protestów, a te były). Ich uwagi gromiły nasze ukochane dzieła – ustami Ani Pituch-Noworolskiej i Majki Żywickiej-Luckner. Rękoczyny wisiały na włosku, ale, że „ muzyka łagodzi obyczaje”, więc pojechaliśmy do katowickiej, jednej z największych filharmonii w Europie na wyciszający nas koncert.
Katowice w deszczu i nocą, a takie widzieliśmy, były bardzo piękne. Koncert był znakomity, a Wojciech Kilar i Jego „Krzesany” zachwycił tak mocno, że wracaliśmy do hotelu ukojeni i przepełnieni podarowanym nam w muzyce pięknem.
Czekała na nas uroczysta kolacja, Bolek Smaga z piosenką i ze swymi akordeonami. Śpiewaliśmy do utraty tchu. Po kilku godzinach prezes Waldek gwizdał na palcach, dając znaki by kończyć, ale co niektórzy zabalowali do białego świtu. Moje ukochane wiersze i proza ucieszyły się na mój widok. – Bałyśmy się, że dojdzie do waszej bijatyki z Anką i Majką po tych ranno-popołudniowych warsztatach, a ty wracasz podśpiewując. No i nie doszło, bo jak wiecie muzyka… – Wiemy, wiemy. To gdzie jedziemy za rok? – Do Opola – powiedziałam, głaszcząc zapisane kartki. – A co zrobicie z tymi krytykami? – zapytały. – Jakoś, może zniesiemy to ich wtrącanie. Tylko nie płacz i nie stawaj dęba – powiedziałam do wiersza. Usamodzielniam cię, jak radzili. – Co? zapłakał. – No nie płacz. Proza, to proza, a wiersz, to wiersz – wytarłam mu łzy i przytuliłam go mocno.
Aldona Kraus
W dniu 15 października 2022 r. odbyła się tradycyjnie w teatrze im. J. Słowackiego już XI Gala Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”.
Jak co roku w historycznych, pięknych wnętrzach teatru odbyło się spotkanie pisarzy lekarzy, którzy w tym roku zostali laureatami tego konkursu. Miło mi poinformować, że II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w kategorii poezja otrzymała nasza unijna koleżanka Katarzyna Wierzbicka. Pierwszą nagrodę w kategorii proza jury przyznało Elżbiecie Lipskiej także naszej unijnej koleżance. Jakby tego było mało, laureatką II nagrody w tej kategorii przyznano także Katarzynie Wierzbickiej. Unia Polskich Pisarzy Lekarzy górą!!! Bardzo się cieszymy i gratulujemy zwyciężczyniom oraz innym laureatom. Nagrodzone wiersze i prozę czytały aktorki i aktorzy scen krakowskich. Po uroczystości ogłoszenia wyników konkursu, wręczeniu nagród, odbyło się spotkanie laureatów i publiczności przy lampce wina i małym co nieco. Potem mieliśmy wielką przyjemność wysłuchać i obejrzeć koncert w wykonaniu Przemysława Brannego, aktora teatru Bagatela w Krakowie i artysty Piwnicy Pod Baranami, któremu akompaniował na fortepianie Konrad Mastyło. To był przepiękny, pełen wrażeń wieczór. Poniżej relacja fotograficzna organizatora konkursu – Medycyny Praktycznej.
Waldemar Hładki
50. Warszawska Jesień Poezji.
W dniach 14-16 października 2020 r. w Domu Literatury w Warszawie odbyła się jubileuszowa 50. Warszawska Jesień Poezji. Jak co roku sobota była dniem w którym prezentowała się Unia Polskich Pisarzy Lekarzy, ale zanim do tego doszło w piątek ogłoszono nazwiska laureatów nagród im. Juliusza Słowackiego i im. Jarosława Iwaszkiewicza, ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza otrzymał prezes UPPL prof. Waldemar Hładki.


Podczas już XIII Gali Konkursu Poetycko-Prozatorskiego Puls Słowa wręczono nagrody laureatom. Nagrody otrzymali także członkowie UPPL. W tym roku III nagrodę w kategorii Poezja otrzymał Zbigniew Kostrzewa, a w kategorii Proza I nagrodę Agnieszka Kania oraz II nagrodę Witold Kopeć. Nagrodzone utwory zostały zaprezentowane przez aktorów scen warszawskich. Zostały one także wydane w Antologii Nagrodzonych o tytule Dopominanie.
Dziękuję bardzo Majce Żywickiej-Luckner za ogrom pracy włożonej w przygotowanie tegorocznego konkursu, i wydanie antologii oraz jury konkursu.
Po południu odbył się tradycyjne kolejny, już V spektakl poetycki „Molekuły Wrażliwości” prezentujący twórczość pisarzy lekarzy, które pięknie zabrzmiały głosem warszawskich autorów i przy efektach muzycznych. Nad całością czuwała Majka Żywicka-Luckner, która przygotowała i prowadziła to ważne wydarzenie literackie.