Informacja z dnia 26 listopada 2022 r.

Opowiedziany wieczór autorski

W dniu 23.11 2022 r. w Domu Literatury w Warszawie odbył się wieczór autorski Elżbiety Lipskiej, lekarki, członkini OIL w Warszawie i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, prozatorki, laureatki konkursów literackich Puls Słowa (2021) i Przychodzi wena do lekarza (2022).

Elżbieta Lipska to nie tylko uznana endokrynolog i diabetolog dziecięcy, członek Panelu Dyscyplinarnego Drugiej Instancji przy Polskiej Agencji Antydopingowej, ale też lekarz-ratownik biorący udział w dwudziestu międzynarodowych misjach ratunkowych, także w Iranie.

Gości spotkania przywitał Zbigniew Milewski wiceprezes ZG ZLP, a spotkanie poprowadziła Barbara Maria Rustecka poetka i pisarka. Obydwie panie poznały się w Domu Literatury podczas uroczystego rozdania nagród w Konkursie Puls Słowa.

Barbarę Marię Rustecką zachwyciło nagrodzone opowiadanie Elżbiety Lipskiej Powiew, zwróciła uwagę na lapidarność języka laureatki, a jednocześnie niebywałą poetyckość, na wiele oryginalnych przenośni i bardzo wnikliwe pokazanie świata psychicznego bohaterów.

Elżbieta Lipska, by pisać na świeżo o tym gdzie była, co robiła, nie czuła takiej potrzeby, ale też, biorąc udział w akcjach ratowniczych, nie miała na to czasu i jak mówi, „doświadczenia zostały w głowie i w pozytywnym tego znaczeniu prześladowały” i dopiero mowa noblowska Olgi Tokarczuk, a szczególnie słowa –

„Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera” –uświadomiły jej to, że „jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie”.

Na spotkanie autorskie bohaterka wieczoru przyszła z nowym, jeszcze nigdzie nie drukowanym opowiadaniem Ariana i Powiew w którym, tak jak w nagrodzonych opowiadaniach, w sposób niezwykle wnikliwy, obrazowy i wzruszający opisuje irańska rodzinę w obliczu katastrofy.

Na spotkanie zaprosiła też swoich przyjaciół którzy poznali Iran, by przywołali wspomnienia i podzielili się nimi. Profesor Maciek Karolczak za pomocą fotografii pokazał nastrój tradycyjnego Iranu i ty samym zilustrował wiele fragmentów czytanego przez autorkę opowiadania, a zrobił to z niezwykłą pasją i swadą.

Klimatu czytanego opowiadania i klimatu tradycyjnego irańskiego bazaru ukazanego na zdjęciach, trzeszczące krzesła historycznej auli w żaden sposób nie zdołały zaburzyć.

Wieczór autorski został wspaniale opowiedziany, a tym samym zapisał się trwale w pamięci bywalców Domu Literatury.
Relacja do obejrzenia na FB: https://facebook.com/events/s/wieczór-autorski-elzbieta-lips/649701346705773

Majka Żywicka-Luckner

Poniżej kilka zdjęć z tego spotkania (foto Szymon Sikora)

 

 

 

 

W Przeglądzie Dziennikarskim, w dniu 28 października 2022 r. ukazały się recenzje wybranych książek Macieja Zarębskiego, których autorem jest Karol Czajarek.
Odsyłam do linku:  https://przegladdziennikarski.pl/ksiazki-macieja-andrzeja-zarebskiego/.
Warto przeczytać, polecam.

Waldemar Hładki

W tegorocznej XI edycji Konkursu “Przychodzi wena do lekarza” Elżbieta Lipska i Katarzyna Wierzbicka zostały głównymi laureatkami w kategorii poezja i proza.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym unijnym koleżankom.

Relację z uroczystej gali ogłoszenia laureatów i wręczenia nagród, która tradycyjnie odbyła się w pięknych, historycznych wnętrzach teatru im. J. Słowackiego w Krakowie przygotowało Wydawnictwo Medycyna Praktyczna – główny organizator konkursu.

Poniżej link do sfilmowanej relacji z tego wydarzenia
https://www.mp.pl/wena/wena_lek/show.html?id=225402

Waldemar Hładki