Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 5. Halina Bogusz
 6. Jolanta Bulzak
 7. Joanna Corradini-Bielska
 8. Janusz Stanisław Czarnecki
 9. Maria Magdalena Człapińska
 10. Zbigniew Domosławski
 11. Ilona Dzijak-Muniak
 12. Zdzisław Gajda
 13. Ewa Gluza
 14. Jerzy Gronkiewicz
 15. Waldemar Hładki
 16. Bożena Hoffman-Golańska
 17. Zbigniew Jabłoński
 18. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 19. Agnieszka Kania
 20. Alicja Kayzer
 21. Bożena Klejny
 22. Anna Klonowska
 23. Wanda Kocięcka
 24. Witold Kopeć
 25. Jadwiga Kowalczyk
 26. Zbigniew Kostrzewa
 27. Dariusz Krasnodębski
 28. Aldona Kraus
 29. Leszek Marek Krześniak
 30. Eugeniusz Kucharz
 31. Mirosława Kuchciak-Brancewicz
 32. Elżbieta Lipska
 33. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 34. Witold Malinowski
 35. Joanna Matlachowska-Pala
 36. Maria Maślińska
 37. Marzena Nogieć
 38. Ryszard Pachecka
 39. Wojciech Pająk
 40. Jarosław Paśnik
 41. Marek Pawlikowski
 42. Grażyna Perlińska-Siuda
 43. Anna Pituch-Noworolska
 44. Karol Ptaszkowski
 45. Walter Pyka
 46. Dorota Roztoczyńska
 47. Barbara Rysz-Postawa
 48. Jerzy Samusik
 49. Bolesław Sawicki
 50. Jerzy Sieklucki
 51. Stanisław Snopek
 52. Halina Sułek-Kobiela
 53. Cezary Stypułkowski
 54. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 55. Natalia Szejko
 56. Katarzyna Szewczyk
 57. Monika Szymczakowska
 58. Joanna Ślasko
 59. Mieczysław Śmiałek
 60. Stefan Trzos
 61. Krzysztof Walczewski
 62. Jarosław Wanecki
 63. Bohdan Wasilewski
 64. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 65. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 66. Katarzyna Wierzbicka
 67. Jerzy Woy-Wojciechowski
 68. Grażyna Zamorska
 69. Maciej Zarębski
 70. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 71. Maria Żywicka-Luckner

 

Przyjaciele Unii Polskich Pisarzy Lekarzy

Unia Polskich Pisarzy Lekarzy  przyznaje osobom wspierającym Unię, szczególnie zasłużonym dla działalności i historii  Unii, nie będących lekarzami piszącymi i członkami Unii tytuł “Przyjaciela Unii”.

Do tej pory Przyjaciółmi Unii zostali:

Mirosław Marcinkowski
Danuta Kunstler-Langner
Zbigniew Wronkowski
Jerzy Poradecki
Zdzisław Gajda
Radosław Sułkowski
Włodzimierz Ślasko
Marek Wawrzkiewicz

 

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski
Jacek Kotlicki

2018
Ewa Ossowska

2019
Jadwiga Górska-Kowalska
Stanisław Szponder

2020
Henryk Gaertner

2021
Wiesław Prastowski

2022
Magdalena Tyszkiewicz
Eugeniusz Depta
Ryszard Chrzanowski

 

 

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska