Informacja z dnia 23 sierpnia 2023 r.

Witajcie Moi Drodzy,

już za kilkanaście dni spotykamy się na Sympozjum UPPL w Opolu, które odbędzie się w dniach od 8-10 września. W tym roku będzie to wyjątkowe wydarzenie, bo powiązane z Kongresem Kultury i Historii Lekarskiej, a do Opola zjedzie w tym czasie kilkuset przedstawicielu stanu lekarskiego i naszego samorządu lekarskiego. Kongres odbędzie się także w dniach 8-10 września, ale niektóre wydarzenia kulturalne, jak wystawy fotograficzne już się w Opolu dzieją, o czym mogłem się przekonać osobiście. Przed dwoma dniami wybrałem się do tego pięknego miasta, aby jako organizator sympozjum doglądnąć wszystkiego, co jest związane z naszym pobytem w czasie sympozjum. Najpierw odwiedziłem nasz hotel Centrum w którym będziemy mieszkać. Kameralny hotel, właściwy dla naszych potrzeb, który cały będzie tylko do naszej dyspozycji. Wiem, że będziecie się tam dobrze czuć. Chciałem sprawdzić odległości i trasy do miejsc w których będziemy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, a więc udałem się pieszo do Teatru im. J. Kochanowskiego, gdzie weźmiemy udział w uroczystej gali i koncercie Stanisława Soyki. Potem odwiedziłem Publiczną Miejską Bibliotekę przy ul Minorytów 4. Oprowadzono mnie po bibliotece, pięknie urządzonej w nowoczesnej części budynku. Pokazano mi salę konferencyjną w której odbędzie się spotkanie autorskie naszych unijnych koleżanek z Opola: Agnieszki Kani i Joasi Matlachowskiej-Pali. Z pracownikami biblioteki uzgodniłem szczegóły tego spotkania. Następnie skierowałem swoje kroki do Muzeum Piosenki Polskiej i odwiedziłem amfiteatr Opolski. Ten spacer po centrum Opola, mimo nieznośnego upału był dla mnie przyjemnością.

Kilka praktycznych informacji dla uczestników sympozjum.

Hotel Centrum przy ul. Waryńskiego 17 jest położony w cichej okolicy miasta. Parking na kilkanaście samochodów do naszej dyspozycji jest na podwórzu hotelowym. Wjazd przez budynek hotelu. Ponadto przy ulicy koło hotelu znajdują się miejskie  miejsca parkingowe, które są płatne od poniedziałku do piątku do godz. 17.00, a zatem jeżeli ktoś nie znajdzie miejsca na parkingu hotelowym może postawić samochód na ulicy przy hotelu z koniecznością opłaty kilku złotych.

Odległości w Opolu nie są duże. Z dworca kolejowego i autobusowego do hotelu idąc prawie prosto przed siebie jest ok. 1500 m. Z hotelu do teatru – ok. 800 m. Z hotelu do biblioteki ok. 800 m. i z hotelu do muzeum ok. 1300 m. Przy teatrze i muzeum są duże parkingi dla tych którzy będą korzystać z samochodów. Trochę trudnej  z parkingiem przy bibliotece. Myślę, że wzorem poprzednich sympozjów osoby mające problemy z poruszaniem się skorzystają z uprzejmości  kilku osób, które podjadą na miejsce naszych spotkań samochodami. Wierzę, że przed nami niezapomniane chwile w Opolu i damy radę. I pamiętajcie, przygotujcie swoje utwory na Tekstowisko.

Poniżej kilka zdjęć z mojego wypadu do Opola.

Do zobaczenia

Waldemar Hładki

 
centrum miasta – Galeria Solaris                   Plac przed Teatrem im. J. kochanowskiego

 
Miejska Biblioteka Publiczna                         Muzeum Piosenki Polskiej

 
Amfiteatr Opolski                                             Pomnik Powstańców Śląskich, Filharmonia

 
Plac Wolności przed biblioteką                      Fontanna na Palcu Daszyńskiego

 
Nad Młynówką

 
Ratusz                                                                Kocham Opole