Informacja z dnia 21 października 2017 r.

 

UWAGA

Jeżeli ktoś chciałby zakupić jeszcze egzemplarze naszego Jubileuszowego Almanachu SPEKTRUM w cenie 50 zł za egzemplarz, istnieje taka możliwość. Proszę o kontakt z Majką Żywicką-Luckner. tel. 604286324.

Waldemar Hładki

****

W dniach 13-14 października odbyła się kolejna, 46 Warszawska Jesień Poezji  organizowana przez Warszawski Oddział ZLP oraz Zarząd Główny ZLP. (Program „Jesieni” oraz okładka Antologii pt. „Wszystko co we mnie otwiera ten pejzaż” znajdują się w zakładce ogłoszenia na naszej stronie internetowej”). W tym roku znaczącym akcentem były punkty programu wypełnione przez UPPL. W piątek odbył się pokaz impulsjonistyczny pt. „Nad oceanem Spokoju” prezentowany przez Waldemara Hładkiego. Spotkanie prowadziła Ewa Zelenay. Po spektaklu autor podpisywał publiczności swoją nową książkę poetycką „Motyl z Nagasaki”.

14.10.2017 r. odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród uczestnikom VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Prozatorskiego PULS SŁOWA. Jury w składzie: Aldona Borowicz, Alina Chraboł-Sura, Waldemar Hładki, Maria Żywicka-Luckner, pod przewodnictwem Marka Wawrzkiewicza – Prezesa ZLP postanowiło przyznać następujące nagrody:
w kategorii  poezja:
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – Zbigniew Łobodziński z Grębynic – godło Ronin
III nagroda -nie przyznano

Wyróżnienia
Marzenia Nogieć z Głuchołaz – godło MagNal 1
Bolesław Sawicki z Łowicza – godło Klara
Eugeniusz J. Kucharz z Katowic – godło Uszatek
Sławomir Szewczyk z Boguty-Pianki – godło Głos
Stefan Trzos z Łodzi – godło Julenka 1

W kategorii proza:
I nagroda – Stefan Trzos z Łodzi – godło Julenka 2
II nagroda – Janusz Perzyński z Lublina – godło Perzon
III nagroda – nie przyznano

Wyróżnienia:
Marena Nogieć z Głuchołaz – godło MagNal2
Anna Pituch-Noworolska z Krakowa – godło Magnolia
Jerzy Andrzejczak z Łodzi – godło Oxford

Nagrodzone teksty znalazły się tradycyjnie w wydanej Antologii Nagrodzonych pt. „Przeklinanie Luster”, której redaktorem była Maria Żywicka Luckner.

antologia 2017

Nagrodzonym, wyróżnionym i organizatorom serdecznie gratuluję

Waldemar Hładki

Drodzy Pisarze-Lekarze

Uroczysty Jubileusz 50-lecia UPPL już za nami. Jako organizator uważam, iż nasze spotkanie było udane i dobrze przygotowane. Świadczą o tym liczne listy, rozmowy telefoniczne, maile i sms-y otrzymane od uczestników krakowskiego spotkania dziękujące za to wydarzenie i gratulujące jego poziomu organizacyjnego i artystycznego. Wszystkim uczestnikom, członkom UPPL, gościom, artystom serdecznie dziękuję. Myślę, że nasz Jubileusz obchodziliśmy godnie.

Waldemar Hładki

Poniżej kilka zdjęć z uroczystości jubileuszowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

****

Ale zanim doszło do naszego krakowskiego spotkania wcześniej nastąpiło się kilka zdarzeń o których warto napisać. O 61 Kongresie Światowej Unii Pisarzy Lekarzy napisał Eugeniusz Kucharz – uczestnik Kongresu.

61 Kongres Union Mondiale des Écrivains Médecins
Płowdiw 13-16 września 2017 r.
W dniach 13-16 września 2017 r. w Płowdiw (Bułgaria) odbył się 61 Kongres Światowej Unii Pisarzy Lekarzy (Le 61eme Congres de l’Union de Écrivains Medecins) zorganizowany przez Union Mondiale des Écrivains Médecins – World Union of Physician-Writers (UMEM). Organizacja skupia lekarzy z całego świata zajmujących się twórczością literacką. Polskę w EMEM reprezentuje Unia Polskich Pisarzy Lekarzy. W kongresie w Płowdiw wzięli udział: Ryszard Żaba – wiceprezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, Eugeniusz J. Kucharz – przedstawiciel Polski na kongresie i Anna Kotulska, jako osoba towarzysząca. Organizatorem 61 Kongresu UMEM był Zlatimir Kolarov – profesor reumatologii i kierownik Kliniki Reumatologii w Sofii a w kongresie wzięło około 50 uczestników. Obrady kongresu toczyły się w Grand Hotelu Plovdiv i tam byli też zakwaterowani uczestnicy. Otwarcie kongresu odbyło się wieczorem 13 września 2017 r. Zebranych powitał Zlatimir Kolarov a następnie przemawiał rektor Uniwersytetu Medycznego im. Iwana Pawłowa w Płowdiw Stefan S. Kostianev. Zebranych przywitał także przewodniczący Związku Pisarzy Bułgarskich Boyan Angelov. Po nim przemawiała przedstawicielka władz miasta reprezentująca wiceburmistrza Alexandra Durjikova. Kolejnym punktem uroczystości otwarcia kongresu była projekcja filmu z ubiegłorocznego kongresu UMEM zorganizowanego we Włoszech. Twórczynią filmu była Valentina Fidanova-Kolarova – żona prezydenta kongresu, znany reżyser filmowy. W czasie kolacji zorganizowanej po uroczystości otwarcia obrad wystąpili z programem muzycznym, tanecznym i piosenkarskim studenci z miejscowego uniwersytetu medycznego a z uznaniem należy odnotować, iż reprezentowali wysoki, profesjonalny poziom artystyczny.
Drugi dzień kongresu rozpoczęła wizyta uczestników na Uniwersytecie Medycznym, gdzie zostali przyjęci przez rektora i zwiedzili nowoczesne centrum edukacyjne. Wizyta została przedłużona w wycieczkę po starym mieście. W tym dniu odbyło się też posiedzenie władz UMEM. Wybrano nowy Zarząd Unii, w skład, którego weszli: Roland  Noël (Francja) – prezydent, Maria José Leal  (Portugalia) – wiceprezydent, Simone Bandirali (Włochy) – sekretarz, Zlatimir Kolarov – zastępca sekretarza. W skład władz UMEM wszedł również Ryszard Żaba. Tytuł członka honorowego UMEM przyznano poprzedniemu prezydentowi i sekretarzowi Zarządu UMEM tj. Haraldowi Rauchfussowi (Niemcy) i Françoise Verrey Bass (Szwajcaria). Wieczorem drugiego dnia kongresu uczestnicy spotkali się w starożytnym amfiteatrze rzymskim, zaadaptowanym dla potrzeb współczesnych przedstawień artystycznych na jubileuszowej gali zorganizowanej z okazji 85 urodzin i 60-lecia pracy słynnego bułgarskiego dyrygenta Borislava Ivanova. Program wypełniły najsłynniejsze fragmenty oper Giuseppe Verdiego.

Kolejny dzień kongresu wypełniły w całości prezentacje utworów literackich, które wyszły spod pióra lekarzy. Polacy wystąpili dwukrotnie. Przed południem czytał swoje wiersze Eugeniusz J. Kucharz, a po południu swoje utwory zaprezentował Ryszard Żaba. Wszystkie utwory ukazały się w całości w tomie materiałów kongresowych.  Drugi dzień kongresu był ciekawą panoramą twórczości literackiej lekarzy. Czytano liczne wiersze, prozę, fragmenty reportaży (m.in. z pracy lekarzy w czasie wojny w Rwandzie), wspomnienia, eseje o etyce i historii medycyny, odtwarzano fragmenty słuchowisk. Zaprezentowano różnego rodzaju wydawnictwa literackie.

Wieczorem uczestnicy oglądali film dokumentalny o lekarzu weterynarii i pisarzu Dimitarze Dimovie (1909-1964), którego imię nosi Bułgarska Unia Pisarzy Lekarzy (Съюз на писалите-лекари в България „Димитър Димов”). Ostatni dzień kongresu przeznaczony był na program turystyczny, ale ze względu na  kolejne obowiązki musiałem już wracać do kraju.

Istotą tego, znacznie odmiennego od typowych kongresów medycznych, były rozmowy i spotkania kuluarowe. Były to czasami wzruszające dyskusje (jak spotkanie z chorującym lekarzem i poetą Ivanem Stanchevem), a także polemiki i rozmowy o sztuce dawnej i obecnej oraz jej związkach z medycyną. Lekarze realizują swoje pasje twórcze praktycznie we wszystkich formach literackich oraz w sztukach plastycznych. Kolejny kongres w 2018 roku odbędzie się w Niemczech.

Opracowanie: Eugeniusz J. Kucharz

 

Płowdiw 2017 władze Światowej Unii Pisarzy Lekarzy. Od lewej: Harald Rauchfuss, Roland  Noël i Simone Bandirali

 

Płowdiw 2017, lekarze polscy uczestniczący w kongresie na tle flagi UMEM. Od lewej: Eugeniusz J. Kucharz, Anna Kotulska, Ryszard Żaba

 

 

 

 

Eugeniusz J. Kucharz czyta swoje wiersze

Płowdiw 2017, grupa uczestników 61 Kongresu Światowej Unii Lekarzy Pisarzy na Uniwersytecie Medycznym w Płowdiw

*****

Podczas październikowego Pleneru Literackiego w Kazimierzu Dolnym nasza koleżanka Alicja Kayzer zdobyła I miejsce w Turnieju Jednego Wiersza za fragment  o jesieni z Jej wiersza Cztery Pory Roku. Poniżej prezentujemy dyplom i nagrodzony wiersz.
Gratuluję.

Waldemar Hładki

Dyplomy – Alicja Kayzer

Wiersz CZTERY PORY ROKU

****

Promocja kolejnej książki Zbyszka Jabłońskiego.

Waldemar Hładki

24 września 2017 r.

Wodowanie książki „Trafiony-Zatopiony Zbigniewa Jabłońskiego

 Na pokładzie „Daru Pomorza”  zacumowanego przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni odbyło się wodowanie książki „Trafiony-Zatopiony” kmdr. rez. lek. med. Zbigniewa Jabłońskiego.

Wodowanie książki, to zwyczaj promowania nowości wydawniczych charakterystyczny dla Gdyni. Prawdopodobnie zwyczaj ten wywodzi się z Malty. Natomiast w mieście zbudowanym z „morza i marzeń” przyjął się, i kontynuowany jest od wielu lat. Odbywa się to zazwyczaj na „Darze Pomorza” lub „Błyskawicy”. Matka chrzestna, inaczej niż przy wodowaniu okrętu, czy statku robi to zamoczoną w szampanie różą (nie rozbijając butelki), ale po otwarciu i napełnieniu dużego kielicha, wypowiada krótką formułkę:

„Płyń po morzach umysłów i oceanach wyobraźni czytelników, przynoś chwałę wydawcy a sławę i „kasę” autorowi. Nadaję Ci imię: Tu wymienia tytuł książki kropiąc szampanem egzemplarz danego dzieła.

Podczas promocji książki „Trafiony-Zatopiony”, która miała miejsce niedzielę 24.września słowa te wypowiedziała znana gdyńska aktorka Beata Buczek-Żarnecka, która w części artystycznej przeczytała jeden z wierszy. Zgromadzona publiczność (nieco ponad 100) osób) nagrodziła ją rzęsistymi oklaskami. Niespodzianką dla autora była obecność drugiej gdyńskiej sławy aktorskiej Krystyny Łubieńskiej, która spontanicznie dołączyła do oprawy artystycznej wieczoru recytując inny wiersz z ww. książki.

Spotkanie obfitowało w wiele wydarzeń, bo muzycznie szantami uświetniał go zespół Janusza Piotrkowskiego „Johny Roger”, a dla publiczności losowane były upominki ofiarowane przez sponsorów takich jak Firma Ziaja czy BCT. Dwa albumy „Kadra dowódcza MW -1918-2012” ufundował również prezes Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej wiceadmirał Maciej Węglewski.

Zbigniew Jabłoński przedstawił też autora rysunków zamieszczonych w książce, które znakomicie wykonał kmdr por. rez. Bronisław Grzegorczyk. Rysownik  podarował również do puli upominków jeden ze swoich obrazów marynistycznych obrazów.

Zbigniew Jabłoński  wydał m.in. 8 tomików poezji, poemat „Rapsodia Gdyńska” oraz powieść „Notatnik głupiego palanta”. „Trafiony-zatopiony”, to zbiór opowiadań, esejów i wierszy poświęconych morzu i Gdyni.  Wiele opowiadań oparta jest na wartkich dialogach dziadka w wnuczkiem, co wnosi wiele świeżości a często humoru i ciętego dowcipu. Całość zaczyna się opowiadaniem o tenisowym hobby Pana Lisa, który przez wiele lat sprytnie podkradał piłeczki tenisistom podczas gry, a kończy się tekstem piosenki pt. „Ptaszek Bosmana”. Książkę wydało Wydawnictwo „Poligraf” i jest do nabycia w gdyńskich księgarniach.
Henryk Połchowski

http://gdynianews.pl/wodowanie-ksiazki-trafiony-zatopiony34-zbigniewa-jablonskiego