Informacja z dnia 21 marca 2023 r.

21 marca b.r. w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu odbyło się spotkanie autorskie naszego unijnego Kolegi Janusza Czarneckiego, cenionego prozaika, autora kilku ciekawych książek. Spotkanie zgromadziło ponad 70 zainteresowanych osób, chcących spotkać osobiście autora książek i posłuchać refleksji na temat  Jego pisarstwa, doświadczeń i zainteresowań literackich, które skupiają się w tematach szeroko pojętej nauki, fantastyki i przeznaczenia. Spotkanie było związane między innymi z wydaniem ostatniej Jego książki pt. “Zakochani w czerwcu”.

 

Waldemar Hładki

 

Wydawnictwo Forma i Fundacja Literatury im. Henryk Berezy wydało  książkę „Formy odbioru” autorstwa Franciszka Lime. Jest to zbiór recenzji tomików poezji wydanych przez Wydawnictwo Forma w ostatnich kilku latach.
Jest tam między innymi i recenzja  tomiku „Bezpowrotne” autorstwa naszej Koleżanki Joasi Matlachowskiej-Pali który ukazał się  w  Wyd. Forma w 2021 roku.
Gratulujmy.
Waldemar Hladki

 

W okresie świątecznym odbyło się spotkanie opłatkowe lekarzy Warszawskiej Izby Lekarskiej u Kardynała Stanisława Nycza. Wzięli w nim udział także lekarze – literaci zrzeszeni w Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, którzy zaprezentowali osobiście swoje utwory:
1/ Bohdan Wasilewski – pastorałka”Bóg się rodzi’, “Oszańcowani”, “Samotnie”.
2/ Monika Szymczakowska – “Między Buczą a niebem”,”Modlitwa na czas wojny”, “Modlitwa spadających gwiazd”, “Gan Eden”.
3/ Katarzyna Wierzbicka – “Niemy świadek”, “Staruszek Anioł”, “Otulam cię ciszą”.
4/ Majka Żywicka-Luckner – “Wigilijna rozmowa z Ojcem”.
5/ Bożena Hoffman-Golańska – “Stalowy jeździec”, “Prośba”.
6/ Zbigniew Łobodziński – “Mędrcy”,”Bucza”
7/ Krzysztof Schreyer – “Opłatkowe spotkanie”, “Przed czyje oczy”, “Magia”.

Tematyka prezentowanych utworów była świąteczna, ale nie tylko, obok wierszy radosnych czasem nostalgicznych pojawiły się utwory o tragicznej sytuacji na Ukrainie. Coroczne spotkanie opłatkowe u kardynała po raz pierwszy miało taki charakter i spotkało się z dużym uznaniem uczestniczących w nim osób.

 

      

Bożena Hoffman-Golańska