Drodzy Czytelnicy.
Informacja z dzisiejszego wieczoru od kol. Włodzimierza Zakrzewskiego. W studiu koncertowym Polskiego Radia im. Lutosławskiego została nagrany spektakl teatralny pt. „Nadwrażliwi” jako adaptacja książki Włodka pt. „W psychiatrycznym gabinecie i ….”. Spektakl reżyserowała Katarzyna Łącka.
Profesor – Sławomir Pacek
Przyjaciel – Leon Charewicz
Perfekcjonistka – Alina Kamińska
Matka – Lidia Bogaczówna
Wnuczka – Joanna Sokołowska
Złota Rączka – Olaf Lubaszenko
Wykluczona – Ewa Kania
Czekająca – Olga Sawicka
Obserwowany – Wojciech Paszkowski
29 maja w siedzibie Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie,z zachowaniem środków ostrożności związanych z istniejącą pandemią odbyło się posiedzenie jury IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Przychodzi wena do lekarza” Po długich obradach wybrano laureatów konkursu. Ze względu na panującą sytuacją sanitarną wyniki obrad jury zostaną ogłoszone w terminie późniejszym, a nagrody będą wręczone zwycięzcom za rok w czasie jubileuszowej 10 gali konkursu razem z laureatami X edycji konkursu.
Niedawno otrzymałem od kol. Magdy Człapińskiej przesyłkę z egzemplarzami wydrukowanych treści z 19 Biesiady Literackiej UPPL, która odbyła się na początku marca ubiegłego roku. Organizatorom udało się wydać już 39 numer Zeszytów Literackich UPPL, w którym opisano to ważne dla UPPL, cykliczne wydarzenie. Przypomnę że Zeszyty Literackie UPPL ukazują się od 1996 roku. W wydawnictwie znalazło się słowo od kol. Magdy, która określiła Biesiadę jako najpiękniejsze święto poezji. Całość uzupełniły zdjęcia uczestników spotkania czytających swoje utwory oraz recenzje prezentowanych utworów dokonane przez krytyka literackiego Pana Henryka Pustkowskiego. Gratulujemy i czekamy na jubileuszowy 40 numer z tegorocznej Biesiady.
Joanna Czajkowska przysłała do biblioteki UPPL swój nowy tomik poetycki pt. „Światła mijania” Joasię znamy z jej pięknych delikatnych, lirycznych i refleksyjnych wierszy. Tak samo jest i w tym tomiku. Są tam wiersze osobiste, refleksje z obserwacji otaczającej rzeczywistości, a także wspomnienia przeżyć z odbytych podróży. Tomik został wydany jako wydawnictwo Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Druku dokonano w drukarni BAFA w Konstantynowie Łódzkim.
Kol. Andrzej Zarębski przekazał mi informację o kolejnej książce uzupełniającej chronologicznie jego pięcioksiąg „Ze schowka pamięci” pt. „Życie na rozdrożu” dotyczącą kolejnego etapu jego ciekawego życia, pełnego treści osobistych i wielu epizodów z jego działalności na rzecz kultury polskiej. Książkę została wydana przez Bibliotekę Świętokrzyską, a można ją nabyć w Świętokrzyskim Towarzystwie Regionalnym. Informacje także w załączniku poniżej. Gorąco zachęcam. Maćku czekamy na ostatni tom.
Przed tygodniem otrzymałem od kol. Jarka Waneckiego jego kolejną książkę wydaną pod koniec ubiegłego roku pt. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”. Książka w twardej oprawie, z ilustrowaną obwolutą została bardzo ładnie wydana przez Medycynę Praktyczną. Książkę przeczytałem z wielką przyjemnością. Jest to opis trzydziestu obrazów, dzieł sztuki malarskiej wielkich mistrzów, które z właściwym zamysłem zostały wybrane przez autora, a które dotyczą szeroko rozumianej problematyki człowieczego zdrowia i jego niedomagań. Autor opisując i interpretując treść obrazów uzupełnia je własnymi refleksyjnymi i filozoficznymi rozważaniami, które dotyczą ludzkiego cierpienia i choroby, metod leczenia i diagnozowania na przestrzeni wieków, umiejętnie wtrącając także opinie na temat aktualnych problemów medycyny w Polsce. Całość jest uzupełniona fragmentami wierszy i tekstów piosenek wzbogacając całość tego cennego wydawnictwa. Gratuluję serdecznie autorowi i polecam wszystkim zainteresowanym
Waldemar Hładki