Informacja z 18.04.2015

Szanowni, Drodzy Członkowie UPPL!

Pragniemy poinformować, iż w ostatnim czasie miały miejsca zdarzenia z udziałem członków UPPL, o których pragniemy Państwa powiadomić, co pokazuje, iż UPPL żyje życiem twórczym i aktywnością na polu literackim i artystycznym jej członków.

W dniu 16 listopada 2014 r. (wiadomość otrzymano dopiero kilka dni temu) odbyło się ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Świętymi Bądźcie, zorganizowanym przez Parafię Rzymskokatolicką Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Świdniku. Nasz kolega Unijny Walter Pyka otrzymał wyróżnienie za cykl wierszy.

W kwietniowym numerze czasopisma Śląskiej Izby Lekarskiej ProMedico ukazał się artykuł informacyjny o corocznym posiedzeniu Komisji Kultury Śl. IL w Zakopanem, na którym artyści już po raz ósmy dali koncert dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem. Inspiratorem i gospodarzem koncertów jest między innymi nasz unijny kolega Ryszard Żaba – Wicedyrektor Szpitala. Na koncercie zabrzmiała muzyka instrumentalna i wokalna, a Dr Żaba prezentował swoje wiersze. Gratulujemy i popieramy takie inicjatywy (dostępność artykułu w wersji internetowej).

Zapraszamy do przeczytania ciekawego wywiadu pod tytułem To, co za nami, co przed nami… z Barbarą Szeffer-Marcinkowską, wieloletnią Prezes Unii Polskiej Pisarzy Lekarzy, który ukazał się w kwietniowym Panaceum, Gazecie Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi, a który przeprowadziła nasza unijna koleżanka, poetka, Bogumiła Kempińska-Mirosławska. Była w nim mowa o tradycji Łódzkiej Biesiady Literackiej UPPL, historii naszej Unii. Panie rozmawiały także o przyszłości Unii, potrzebie uprawiania twórczości literackiej wśród lekarzy i oczekiwaniach związanych z wyborem nowych władz UPPL i przeniesieniem siedziby Zarządu Głównego do Krakowa. Polecamy lekturę (dostępność artykułu w wersji elektronicznej)

W dniu 8 kwietnia 2015 r. Prezes UPPL Waldemar Hładki uczestniczył w spotkaniu Oddziału Krakowskiego Związku Literatów Polskich, które odbyło się z zabytkowej renesansowej Sali Fontany, klubu dziennikarzy „Pod gruszką”. Spotkanie było poświęcone dziesiątej X rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II. Zaprezentowano wiersze z kręgu poezji religijnej, które ozdobiły utwory Szopena płynące z fortepianu. W ostatnim czasie odbyły się także wybory do władz Oddziału Krakowskiego ZLA. Sekretarzem została wybrana nasz koleżanka Unijna i wieloletni członek ZLP, prof. Anna Pituch-Noworolska. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Prezes Krakowskiego Oddziału ZLP Panią Joanną Krupińską-Trzebiatowską. Istnieje możliwość współpracy, np. wystąpienie z prezentacją własnej twórczości na spotkaniu Oddziału ZLP w Krakowie w ramach cyklu „Nasz Gość”.

W dniu 9 kwietnia 2015 r. w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie odbyło się spotkanie z naszym Unijnym kolegą Mieczysławem Śmiałkiem i jego żoną Marią. Spotkanie poprowadził Jan Zdzisław Brudnicki i Majka Żywicka-Luckner (relacja Majki z tego wydarzenia znajduje się do dołączonym do informacji załączniku).

W dniu 10 kwietnia 2015 roku w Galerii Panaceum Centrum Implantologii Estetycznej w Opolu przy ul. Pużaka 9 nasza koleżanka Agnieszka Kania, znana także jako wielka pasjonatka współczesnego malarstwa zorganizowała wernisaż pierwszej pośmiertnej wystawy malarstwa Bolesława Polnara pod tytułem Portret.

W dniu 12 kwietnia 2015 roku w zabytkowej Sali Kossakówce, Hotelu Europejskiego w Krakowie odbyło się uroczyste spotkanie Krakowskiej Konfraterni Poetów i Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca. Program wypełniło Misterium Poetycko-Muzyczne XXVII Chleb Nadziei – Dziel się życiem. W spotkaniu uczestniczył Prezes UPPL Waldemar Hładki, oraz nasz unijny kolega z Opola Walter Pyka, którego wiersze w szerokiej tematyce serca wraz z wierszami innych poetów ukazały się w wydanym specjalnie na okazję spotkania tomiku Dziel się Życiem. Uczestnikami spotkani byli między innymi prof. Marek Zembala i prof. Andrzej Sadowski, kardiochirurdzy z Zabrza i Krakowa. Spotkali się razem poeci, lekarze, piloci transportujący przeszczepy, oraz pacjenci po zabiegach transplantacji serca, tacy którzy przebyli zabieg 17 lat temu i przed kilkoma miesiącami. Recytowano wiersze, słuchano muzyki, były wspólne rozmowy, wspomnienia, refleksje, często bardzo wzruszające.

W dniu 12 kwietnia odbyło się także w Krakowie, w Piwnicy Pod Różą, kolejne spotkanie z cyklu Koncerty z Wierszy. Zaprezentowano spektakl pt. Dalekie Wybrzeża Ciszy prezentując poezję Karola Wojtyły, Janusza Pasierba i Jerzego Szymika. Piosenki do wierszy poetów zaśpiewała Agata Bernadt przy akompaniamencie Adama Niedzielina (klawisze) i Grzegorza Piętaka (kontrabas). Wiersze recytowali Wiktoria Stachiewicz i Marcin Witan (Radiowa Jedynka, Trójka i Czwórka) Współorganizatorem i prowadzącym koncert był Waldemar Hładki.

Serdecznie gratulujemy w imieniu Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i dziękujemy naszym Koleżankom i Kolegom za unijną aktywność.

Prezes

Waldemar Hładki

Kraków, 18.04.2015 r.