Informacja z dnia 5 kwietnia 2017 r.

Nominacja w Konkursie na Książkę roku 2016
Otrzymaliśmy informację o kolejnych sukcesach literackich Andrzeja Chodackiego dotyczącego nominacji Jego książki do ważnej nagrody literackiej.

Gratulujemy

Waldemar Hładki

Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne

W dniu 16 marca 2017 r. w Ośrodku Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury
w Zagnańsku odbyła się Biesiada Literacka zorganizowana przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne osobą jej Prezesa Dr. Macieja Zarębskiego, jednocześnie Prezesa Krajowej Rady Mateczników Patriotyzmu i Kultury. Podczas Biesiady, którą prowadził dr Zarębski zaprezentowano nowości Biblioteki Świętokrzyskiej roku 2017, tj. Almanachu Rytwiańskiego lekarzy pisarzy jako pokłosia Jesiennego Sympozjum UPPL w Rytwianach na ziemi Świętokrzyskiej (2016). Obyła się także promocja książki naszej unijnej koleżanki dr Jadwigi Wielgat-Hejduk,  List do Świętego Mikołaja wydanej przez Bibliotekę Świętokrzyską. Swój dorobek literacki prezentowała Irena Duchowska, poetka i Prezes Stowarzyszenia Polaków w Kiejdanach.

Poniżej recenzja książki naszej koleżanki

 Opowiadania pediatry

Zafascynowana lekturą opowiadania „Powroty” pani Jadwigi Wielgat-Hejduk, zamieszczonym w „Almanachu rytwiańskim pisarzy lekarzy”, postanowiłam nieco bliżej zapoznać się z jej twórczością. Dzięki uprzejmości dr Macieja A. Zarębskiego dotarłam do zbioru opowiadań pani Jadwigi „List do Świętego Mikołaja”.

Obdarzona dużym talentem literackim autorka – lekarz pediatra – uświadamia nam przede wszystkim to, że lekarz do końca życia pozostaje lekarzem nawet wówczas, kiedy przebywa już na zasłużonej emeryturze. Jest zawsze gotowy do udzielania pomocy w przeróżnych zdarzeniach losowych.  Jedno takie właśnie zdarzenie opisuje podczas odbywania swojej prywatnej podróży. Zostawia wówczas na boku swoje własne zamierzenia i plany poświęcając się całkowicie ratowaniu czyjegoś życia potrzebującego natychmiastowej pomocy medycznej. To dobrze, że pisze o takim przypadku gdyż w powszechnym odbiorze po prostu nie zdajemy sobie sprawy, czym tak naprawdę jest zawód lekarza. W prezentowanych opowiadaniach autorka wraca również myślami do pacjentów przewijających się przez jej zawodowe życie, gdy spotyka ich po wielu, wielu latach w zupełnie przypadkowych sytuacjach.

Przy okazji poznajemy życie rodzinne autorki z kochanymi wnuczętami w roli głównej oraz zdarzenia, które  ukształtowały jej życie i mimo niby już zakończonych pewnych spraw, nadal zaistniały w jakimś momencie. Spotykamy się z wracaniem do przeszłości za sprawą przedmiotów znalezionych gdzieś na strychu, które przypominają o dawnych latach i dawnej atmosferze domu rodzinnego. Wspomnienia bezcenne. Lektura innych jeszcze opowiadań uświadamia nam, że czasami w życiu trzeba zatoczyć ogromne koło aby wrócić do chwil, w których z jakichś młodzieńczych powodów nie dopowiedziało się wielu zdań tak oczywistych jak chociażby skrywane zauroczenie drugą osobą, że to w końcu może powrócić i zrealizować się po wielu, wielu latach.

Opisując te wszystkie zdarzenia autorka czyni to w sposób ciepły, optymistyczny, oferując nam lekturę dającą dużo do myślenia nad naszym własnym życiem. Chcąc nie chcąc musimy cofnąć się wstecz do naszych własnych przeżyć i przeanalizować podjęte przez nas decyzje wykonując swoisty rachunek sumienia w rozliczaniu się z naszą przeszłością.

Mogę zapewnić czytelników, że opowiadania czyta się „jednym tchem”, ponieważ pisane są językiem żywym, płynącym wprost z potrzeby serca, z ogromną dbałością o przejrzystość słownego przekazu. Z tej objętościowo niewielkiej lektury możemy zyskać dla nas samych bardzo wiele. Wystarczy tylko sięgnąć po książkę, usiąść wygodnie w fotelu i bez reszty zatopić się w pięknie oferowanego słowa.

Lucyna Kukomska