Informacja z dnia 18 stycznia 2021 r.

Za nami Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok i kolejny rok w warunkach pandemii. Mimo to, członkowie UPPL są aktywni. Poświęcają się także aktywności literackiej, co bardzo cieszy i są tego widoczne efekty.
Ale za nim o tym, chciałbym z wielką radością poinformować wszystkich, iż uchwałą  Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 10 grudnia 2020 r., ze środków Komisji ds. Kultury, Naczelnej Rady Lekarskiej, UPPL otrzymała Nagrodę Kulturalną Prezesa NRL w wysokości 5000 zł za organizację trzeciego już spektaklu poetycko-muzycznego „Molekuły wrażliwości”, który odbył  się w połowie października 2020 r. w ramach  49. Warszawskiej Jesieni Poezji w Domu Księgarza w Warszawie. Nagroda została przyznana za zrealizowanie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych pomimo pandemii.
Kolejną nagrodę pieniężną i w tej samej wysokości otrzymała Komisja Kultury Warszawskiej Izby Lekarskiej za przeprowadzenie XI edycji Konkursu Poetycko-Prozatorskiego dla Lekarzy i lekarzy dentystów Puls Słowa oraz wydanie pokonkursowej antologii „Anioły mrużą oczy”. Konkurs corocznie organizuje nasza unijna koleżanka Majka Żywicka (także członek tej komisji), a UPPL jest patronem konkursu i współorganizatorem.
Dziękuję wszystkim osobom, które wspierają nas w organizacji tych wydarzeń kulturalnych, a przede wszystkim Majce.

Wracając do aktywności członków UPPL chciałbym poinformować o  działaniach prof. Zdzisława Gajdy. Otrzymałem od Zdzisława piękny prezent dla UPPL. Ufundował On serię sześciu medali poświęconych słynnym lekarzom pisarzom w osobach: Francois Rabelais, Artur Conan Doyle, Anton Czechow, Somerset Maugham, Tadeusz Boy Żeleński i Stanisław Lem. Mosiężne medale są dziełem artystki rzeźbiarki Małgorzaty Kot. Medale powstały także z inspiracji Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych UJ, którego Zdzisław jest wieloletnim Prezesem.

Do zbiorów biblioteki otrzymaliśmy także od Pana Profesora cenne kserokopie artykułów z Archiwum Historii Medycyny: tom. XX rok 1957, tom XXIX rok 1961 i tom XXV rok 1962. Oto tytuły opracowań:
1. Prof. Józef Mikołajtis – Myśli i aforyzmy Biegańskiego w świetle rozważań literackich.
2. Stanisław Konopka – Jan Stella Sawicki, lekarz, żołnierz, przyrodnik, pedagog i literat (w 50 rocznicę jego zgonu).
3. Stanisław Konopka – Lekarze literaci. Krótkie notatki biograficzne i bibliograficzne. ( zbiór zawiera kilkaset nazwisk lekarzy pisarzy z wielu krajów)

Ponadto otrzymaliśmy przepisany komputerowo rękopis poematu pt. „Obrona Limanowy czyli Rzeź Galicyjska 1846” r. pióra dr Leona Hermenegilusa Żuławskiego napisany w 1846 roku. Rękopis w formie zniszczonej książki w oprawie introligatorskiej odnalazł praprawnuk Leona, Jacek Żuławski i jego brat. dr med.  Maciej Żuławski. Poemat zawiera 398 strof czterowierszowych, rymowanych, jednozgłoskowych i składa się z sześciu części, choć w oryginale brakuje kilkanaście ostatnich strof.  Książka znajduje w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.
Prof. Gajda podarował także bibliotece UPPL kserokopie maszynopisów wierszy lekarza Władysława Borkowskiego z lat 1946- 1968 zawartych w dwóch cyklach: Gaudeamus i Jak to na klinice ładnie. Ten drugi tekst o charakterze satyrycznym.

Warto również wspomnieć, iż ostatnio ukazała się książka współautorstwa Zdzisława pt. „Leon Wacholz. Moje czasy na podstawie wspomnień, pamiętników(zapisków) i dokumentów”.

Koniec minionego roku był czasem ukazania się kolejnych książek naszych członków.

Jurek Samusik wraz z żoną wydali kolejny piękny, ilustrowany album „Dwory Polski północno-wschodniej”

Pod koniec roku 2020 kazała się już druga w tym roku książka – powieść autorstwa Janusza Czarneckiego pt. ” Mężowie”.  Przypominam, że w połowie tamtego roku Janusz obdarował nas  książką z gatunku fantastyki pt. ” Konektom Cudowny ukryty Świat”

               

Książki Jurka Samusika i Janusza Czarneckigo są w sprzedaży internetowej.

Jarek Wanecki uraczył nas kolejną pięknie wydaną książką  poetycką zawierającą sonety na temat  znanych arcydzieł malarstwa, przedstawiając jednocześnie tę galerię obrazów.

Zbyszek Jabłoński  szykuje się do kolejnego wydania Rapsodii Gdyńskiej. Tym razem w wersji polsko-angielskiej.

Rapsodia_Gdynska_okladka2

W 2020 roku swój kolejny tomik poezji  pt. „Ostatnia Odsłona” wydała Janina Bergander, nasza najstarsza członkini. Tomik został wydany przy udziale Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Miechowie i Stowarzyszenia Miłośników Odnowy Zabytków w Miechowie z okazji 99 urodzin autorki. Janina Bergander jest autorką kilkunastu książek, malarką. Jest także Honorowym Obywatelem Miechowa. Życzymy jeszcze wielu lat twórczej aktywności.

W Gazecie Lekarskiej nr 10/20, w zakładce Kultura, ukazała się recenzja książki Zdzisława Gajdy pt. „Przewodnik po Krakowie dla medyków” pióra Ireny Kaczmarczyk.

W Gazecie Lekarskiej nr 12/20,01/21, w zakładce Kultura, ukazała się recenzja tomiku poezji Jerzego Gronkiewicza pt. Recepty Miłosne” pióra Ireny Kaczmarczyk.

Wszystkim autorom, pisarzom. Członkom UPPL serdecznie gratuluję.

Waldemar Hładki