Informacja z 1.08.2015

Szanowni, Drodzy Członkowie UPPL!

Właśnie minął półmetek wakacji. Na pewno niektórzy z Was są już po wakacyjnym odpoczynku, a przed niektórymi dopiero oczekiwany urlop. Obecnie trwa sezon ogórkowy, ale przed wakacjami wydarzyło się kilka ciekawych i ważnych wydarzeń z udziałem naszych koleżanek i kolegów o którym mnie poinformowano i o których chciałbym powiedzieć.

A oto wiadomości.

Renata Paliga napisała:

dziękuję za informacje o środowisku Poetów – Lekarzy!  Życzę  wszystkim sukcesów. Ukazała się również moja książka –  ,, Osłuchiwania”. Dołączam plik z ostatnim numerem  kwartalnika
,,Migotania”. Na 36  stronie  jest ,,zajawka” i okładka. Pozdrawiam Pana Prezesa bardzo serdecznie. (załącznik)

Ryszard Żaba powiadomił nas, iż zorganizował wystawę swoich  grafik i prezentował swoje wiersze z cyklu pt. ” Co  KOTY na  to”  w Izbie  Lekarskiej  w Nowym Sączu. Informacja ukazała się w http://www.sadeczanin .info/kultura-i-edukacja.11/wystawa-ryszarda-zaby-lekarz-poeta-grafik.726. Informację o tym wydarzeniu można znaleźć także w numerze Gazety Galicyjskiej – Biuletynie OIL w Krakowie.

Książka pt. „Krystyna Krahelska Bohaterka Warszawy rodem Polesia”, której współautorem jest Andrzej Chodacki, otrzymała Tytuł książki roku w Lublinie.

Andrzej przesyła linki z promocji

http://www.sosnowica.naszabiblioteka.com/n,starostwo-powiatowe-parczew-promocja-albumu-krystyna-krahelska-bohaterka-warszawy-rodem-z-polesia-21-maj-2015-r

http://bibliotekaloparczew.blogspot.com/2015/05/lekcja-patriotyzmu-z-krystyna-krahelska.html

Mimo mi powiadomić Was, iż Andrzej Chodacki został przyjęty w dniu 01.06.2015r. do Polish American Poets Academy w USA. Jako załącznik przesyłam legitymację tego związku literackiego.

Ponadto Andrzej Chodacki poinformował nas o wydaniu nowej książki pt. “Wyczekując dnia”. Skan recenzji książki autorstwa Pana Redaktora Naczelnego Ryszarda Golańskiego w Gazecie Lekarskiej Nr 6/7.2015 rok.

Majka Żywicka z inicjatywy ZG UPPL zorganizowała w Warszawie stoisko reklamowe UPPL z twórczością naszych członków podczas Sympozjum Naukowo-Szkoleniowego Grupa Balinta jako metoda doskonalenia jakości kontaktu terapeutycznego w dniu 06.06. 2015 r. Organizatorem Sympozjum była nasz unijny kolega Bohdan Wasilewski. Było warto być. Prof. Jerzy Woy-Wojciechowski (był gościem spotkania) pochwalił pomysł.

Z udziałem Majki Żywickiej i innych członków UPPL(m.in. Mieczysława Śmiałka) jako współorganizatorów razem z Oddziałem Warszawskim ZLP odbyła się w Warszawie w Domu Literatury impreza literacko-malarsko-muzyczna. Wg relacji Majki impreza była bardzo udana i zgromadziła dużą i zacną publiczność. Majka przesyła relację krytyka literackiego Jana Zdzisława Brudnickiego z imprezy i zdjęcia autorstwa Włodzimierza Cerańskiego. (załączniki)

Nasza koleżanka Aldona Kraus wystąpiła w Białym Domku w dniu 25.06.2015 r. na spotkaniu w ramach cyklu kameralnych spotkań organizowanych przez Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie i Czesława Czaplińskiego pt. „Artyści w Łazienkach” (załącznik).

Kolega Maciej Zarębski reklamuje i zaprasza do odwiedzenia Jego Ośrodka Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury w Zagnańsku. Miejsce niezmiernie ciekawe i ważne dla każdego. Polecam. Ja już tam byłem. (załącznik)

Niedawno otrzymałem „bardzo ciepły” list od naszego unijnego kolegi Pana prof. Jana Pietruskiego. Ostatnio Pan prof. wydał dwie ciekawe i wartościowe książki pt. „Zeszyty Historyczne –Okręgowa Izba lekarska w Białymstoku (pod Jego redakcją, oraz książkę pt. „I co dalej”. Przesyłam Wam skan okładki. Gratuluję i życzę dużo zdrowia. (załącznik)

Jurek Andrzejczak, który uczestniczył w posiedzeniu ZG UPPL w Krakowie w dniu 27.06.15r. odwiedził także w tym dniu Ogród Botaniczny w Krakowie i napisał:

27 czerwca b. roku w Teatrze Stygmator, na terenie Ogrodu Botanicznego przy ul. Kopernika w Krakowie odbyło się spotkanie z poezją Marii Żywickiej-Luckner. Wnętrze i elementy scenografii, o które zadbała Violetta Zygmunt sprzyjały atmosferze wieczoru poetyckiego. Do piwnicznego pomieszczenia widzowie weszli po śladach kwiatowych płatków (w końcu to ogród w pierwszych dniach lata), a na samej scenie i widowni panował nastrój cokolwiek jesienny, także przecież propoetycki. Sprzyjała też poezji muzyka w wykonaniu Waldemara Hładkiego grającego na gitarze, recytującego wybrane utwory bohaterki wieczoru i interpretującego na swój sposób klasyczne Oczy tej małej A. Osieckiej i Z. Koniecznego.

Maria Żywicka-Luckner przyjechała z Warszawy. Jest lekarzem, od dawna członkinią Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, a od kilku miesięcy w jej Zarządzie. Energicznie działa na niwie społeczno-kulturalnej warszawskiej Pragi. Trudną z pozoru poezję Majki rozumie się, rzec można, „wegetatywnie” – najpierw wchodzi ona w człowieka gdzieś przez dołek podsercowy, a dopiero później ewentualnie do głowy, jeśli ktoś podejmie się trudu przemyśleń. Autorka operuje mocną, głęboką metaforą dobrze obrazującą sposób przeżywania wydarzeń życia własnego i innych. A to z kolei obrazuje nieprzeciętną potrzebę rozrachunku poetki ze światem w oparciu o godny pozazdroszczenia warsztat literacki. Widzowie nie pozostali obojętni na te refleksje.

16.06.2015r. w Salonie Literacko-Muzycznym Cztery Pory Roku, prowadzonego przez Waldemara Hładkiego, w siedzibie OIL w Krakowie wstąpiła prezentując swoje wiersze Anna Pituch-Noworolska prezentując spektakl pt. „Podróże do Krajobrazu”.

12.07.2015r. podczas kolejnego „Koncertu z Wierszy” organizowanego przez Agatę Bernadt i Waldemara Hładkiego w Piwnicy pod Różą wystąpili nasi unijni koledzy, Anna Pituch- Noworolska (recytowała swoje wiersze osobiście) i Waldemar Hładki. Jego wiersze prezentował licznej publiczności aktor Teatr Starego w Krakowie Jacek Romanowski. Piosenki do wierszy Waldemara Hładkiego, do których muzykę skomponował Adam Niedzielin, zaśpiewała Agata Bernadt. Również kilka utworów zagrał na gitarze i zaśpiewał Waldemar Hładki.

Dwa tygodnie temu ukazał się kolejny Almanach Spektrum UPPL. Wszystkim autorom, którzy nadesłali swoje utwory serdecznie dziękuję. Myślę, że wszyscy współautorzy otrzymali już swoje egzemplarze. Serdeczne podziękowania dla Zdzisława Gajdy za redakcyjne kierownictwo tego wydawnictwa.

W ostatnim numerze Gazety Galicyjskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie ukazał się wywiad z Prezesem UPPL, a także inne informacje, między innymi jeszcze o konkursie „Przychodzi wena do lekarza”. Zapraszam wszystkich ciekawych do lektury na stronie internetowej OIL w Krakowie.

Życzę wszystkim nadal udanego wakacyjnego czasu i mam nadzieję, że spotkamy się w Warszawie w jak największym gronie na Kolejnym Sympozjum UPPL.

Pozdrawiam Was Serdecznie

Prezes

Waldemar Hładki