Szanowni, Drodzy Członkowie UPPL!
Serdecznie dziękuję za listy i informacje od Państwa, które wyrażają także sympatię i wsparcie dla mnie, jako osoby stojącej teraz na czele UPPL. To wsparcie jest dla mnie cenne, a szczególnie wtedy, kiedy jest ono oparte także na cieszących mnie bardzo wiadomościach od Państwa, które mogę przekazać pozostałym koleżankom i kolegom. Jednocześnie informuję, iż mozolnie powiększam spis adresów mailowych i obecnie jest ich 60.
A oto wiadomości.
Napisała do nas Jadwiga Kowalska, mieszkająca w Rzeszowie. Mimo dolegliwości zdrowotnych Jadwiga regularnie pisuje do „Kawiarenki Literackiej” Biuletynu Rzeszowskiej Izby Lekarskiej. W załącznikach dołączam ostatni tekst Jadwigi pt. ”Prometejski sen medycyny” (załącznik)
Podziękowania również dla Bohdana Wasilewskiego za jego napęd twórczy i utwory, którymi dzieli się z innymi.
Serdecznie Dziękuje także za pozdrowienia i życzenia oraz pięknie zdjęcia od Lidii Ziurkowskiej – Michalewskiej.
Chciałbym Państwu przekazać także wiadomość o nadesłanym do mnie liście i książce od Pana Krzysztofa Miklaszewskiego. Pan Krzysztof mieszka w Krakowie, jest reżyserem filmowym i teatralnym, krytykiem sztuki i pedagogiem wyższych uczelni artystycznych. Dziękuje Panu za gratulacje pod moim adresem. Pan Krzysztof przysłał do nas książkę wydaną w 2012 r. pt. „Po omacku – zapiski córki Eskulapa”, która jest zbiorem opowiadań jego mamy, doc. dr hab. med. Jadwigi Miklaszewskiej, lekarki pracującej w Krakowie, pisarki, laureatki nagród literackich, która była jednym z założycieli UPPL, która odeszła w 1991 roku. Książka jest ładnie wydana, zamieszczone opowiadania prezentują rzetelny poziom prozatorski, a sama postać autorki jawi się jako nieprzeciętna osobowość. Egzemplarze trafią do zbiorów biblioteki UPPL.
Serdecznie Panu Krzysztofowi dziękuję.
Nasz nowo przyjęty członek Andrzej Chodacki jest ciągle bardzo aktywny.
Oto relacja z jego spotkania we Wrocławiu:
http://www.klubliterackibrzeg.pl/2015/05/5894/#more-5894
Ponadto przekazanymi wiosennymi pozdrowieniami dostałem wiadomość, iż 17 maja w Radiu Lublin odbył się „Wieczór literacko- muzyczny” –rozważania na temat literatury z udziałem Andrzeja, który opowiadał o swoich książkach i radości, jaką daje mu pisanie. Wywiad z pisarzem prowadziła redaktor Maria Brzezińska.
Oto wiadomość od Andrzeja z ostatniej chwili
„ Mam radosne wieści :
Książka, której jestem współautorem pt. „Krystyna Krahelska Bohaterka Warszawy rodem z Polesia” otrzymała na 9 Lubelskich Targach Książki tytuł „Książki Roku 2014” – ogłoszenie wyników oraz wręczenie Wawrzynów Pawła Konrada nastąpi 12 czerwca 2015 r. podczas otwarcia IX Lubelskich Targów Książki organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Na tych targach będzie także promocja mojej nowej książki pt „Wyczekując dnia”. Zostałem oficjalnie zaproszony przez Organizatorów.
Pozdrowienia serdeczne.
Andrzej Chodacki.”
Nasze gratulacje Andrzeju.
A Joanna Matlachowska-Pala napisała do nas tak:
Dobry wieczór!
Pięknie dziękuję za listy i wieści o chlubnej działalności członków UPPL, czytam je z zaciekawieniem. Zachęca to mnie także do pochwalenia się swoimi skromnymi osiągnięciami.
Zostałam ostatnio wyróżniona w konkursie poetyckim. Podaję także link do „Indeksu” -czasopisma wydawanego przez Uniwersytet Opolski, w numerze kwietniowym 2015 są drukowane moje wiersze ( już kolejny raz), a w informacji o autorach numeru jest też wzmianka o moim członkostwie w UPPL – niech wiedzą że istniejemy. http://indeks.uni.opole.pl/ Mam już także przygotowane wiersze do kolejnego tomiku, który, mam nadzieję, ukaże się w tym roku w wydawnictwie „Rudy Kot” w Opolu. Chciałam także podzielić się smutną dla mnie wiadomością- 3.05.15.zmarła w Opolu wybitna poetka Irena Wyczółkowska ( spokrewniona z Leonem Wyczółkowskim) ,autorka wielu tomików poetyckich, opowiadań, licznych recenzji książek, cotygodniowych audycji w radio Opole, bohaterka wielu
spotkań autorskich , laureatka nagród, m in. prezydenta miasta Opola za całokształt działalności artystycznej. Polecam gorąco jej twórczość. Znałam ją wiele lat osobiście.
Pozdrawiam serdecznie z Opola! (załącznik)
Czekamy na kolejny tomik Joanny.
Bogusia Kępińska-Mirosławska także podzieliła się z nami swoimi ciekawymi informacjami za które bardzo dziękuję.
„Witam serdecznie,
bardzo dziękuję za taki obszerny i interesujący materiał, ilustrujący życie literackie naszych koleżanek i kolegów. Chętnie się z nim zapoznałam. Dodam, że w dniu 10 kwietnia 2015 r. miałam wieczór poetycki (wspólny z Mieczysławem Zynerem, spoza Unii, ale związanym z Klubem Lekarza w OIL w Łodzi) pt. Nie tylko o miłości, który miał miejsce w Bibliotece
Miejskiej „Śródmieście” w Łodzi i zorganizowany był dzięki uprzejmości Henryka Zasławskiego z Grupy Poetyckiej „Centauro”. To miłe, że tyle robimy, o czym wcześniej nawet nie wiedzieliśmy.
Pozdrawiam serdecznie,
Bogusia”
Kilka słów o tym co wydarzyło się w Zagnańsku, a sprawcą czego był Maciej Zarębski.
Oto fragment z załącznika, który Wam przekazuję.
„Zagnańskie X Międzynarodowe Posiady w Cieniu Bartka w dniu 16 maja 2015 r. przeszły do historii spinając jakby klamrą 10 lat działalności regionalistycznej Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego. Otwierając te jubileuszowe Posiady prezes ŚTR dr Maciej Andrzej Zarębski w swoim powitalnym krótkim przemówieniu poinformował, że ten okres Posiadów ulega zakończeniu. Zmienia się bowiem formuła działalności Ośrodka, który od roku nowi nazwę Ośrodka Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury w Zagnańsku. Ma też pełnić rolę służebną w aspekcie wydawniczym i popularyzatorskim wobec mateczników polskości w Ojczyźnie i poza jej granicami” Z okazji tego spotkania Maciej wydał kolejną pozycję książkową podsumowująca10 lat swojej działalności. Przypominam tylko, że UPPL jest blisko związana z działalności Macieja na tym polu, a gośćmi wcześniejszych Posiadów cieniu Bartka byli między innymi: Jolanta Zaremba-Wronkowska, Barbara Szeffer-Marcinkowska, czy Maria Żywicka- Luckner. W tym roku w tym wydarzeniu miałem zaszczyt i przyjemność także uczestniczyć jako prezes UPPL, także ze swoim skromnym udziałem artystycznym.
VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”
W tym roku po raz pierwszy Gala konkursu odbyła się w Krakowie w przepięknych wnętrzach teatru im. J. Słowackiego i w bardzo uroczystej oprawie. W teatrze zgromadziło się prawie pół tysiąca osób i to nie tylko z Krakowa. Przyjechało kilkunastu członków naszej Unii, w tym prawie cały zarząd. Dzięki moim staraniom UPPL została partnerem konkursu, przy głównym wejściu Unia miała własne stoisko z logo i z naszymi wydawnictwami, a Ja razem z Maćkiem Zarębskim i Jego żoną Ludomirą witaliśmy przybyłą publiczność reklamując nasza Unię. Miło mi zakomunikować, iż nasi członkowie otrzymali nagrody i wyróżnienia. Ksenia Szczepanik –Ładygin zdobyła II nagrodę w kategorii poezja, a Mieczysław Śmiałek otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii. Maria Człapińska otrzymała wyróżnienie w kategorii proza non fiction. Na scenie teatru po odczytaniu stosownej laudacji wręczyłem prof. Markowi Pawlikowskiemu medal m. Jana z Ludziska za jego twórczość oraz krzewienie idei humanizmu w medycynie. Mam nadzieję, że informacja o tym wydarzeniu ukarze się w Gazecie Lekarskiej.
Wszystkim serdecznie gratuluję.
W spotkaniach kuluarowych przed i po gali Zbyszek Kostrzewa, który przyjechał także do Krakowa obdarowywał nas swoim nowym tomikiem Wierszy pt. Miniatury, nota bene pięknie wydanym.
Także nasze gratulacje.
Daromiła Tomawska z Wielkopolskich Pobiedzisk napisała do mnie ciepły list, a wraz z nim przysłała piękny album wydany z jej działem, o 25 letniej historii Salonu Artystycznego Imienia Jackowskich, który także prowadzi. Przeglądnąłem go z niemałą ciekawością i jestem pod dużym wrażeniem treści w nim zawartych dotyczących samej rodziny Jackowskich jak i ich działalności oraz działalności Salonu w ostatnich 25 latach. Liczba znamienitych gości salonu może naprawdę wzbudzić u czytelnika podziw i szacunek. Ponadto dziękują bardzo za ostatni tomik poezji Daromiry pt. Powroty.
Kolejny miły list otrzymałem od naszego członka Wiesława Prastowskiego z Wrocławia i Jego nowy tomik poezji z 2015r. pt. Ars Longa, vita brevis. Dziękuję bardzo.
Majka Żywicka – Luckner była współorganizatorką w imieniu UPPL razem ZLP i Warszawską Izbą Lekarską spektaklu poetycko-muzycznego połączonego z wystawą malarstwa lekarzy w dniu 27.05.2015r. w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Zostały zaprezentowane utwory poetów z ZLP i UPPL– między innymi Majki Żywickiej, Aldony Kraus, Marii Maślińskiej, Mieczysława Śmiałka, Zbigniewa Łobodzińskiego. Jak mi przekazano przekazano spektakl był bardzo udany a sala w Domu Literatury była pełna.
Brawo.
Kochani otrzymaliśmy elektroniczne dokumenty niezbędne do udziału kolejnym Kongresie Światowej Unii Pisarzy Lekarzy. Tym razem spotkanie nastąpi we francuskiej Bretanii. Jeżeli ktoś z Państwa ma możliwości, głównie finansowe i chciałby zaistnieć, najlepiej aktywnie w kongresie to odsyłam po informacje do Ryszarda Żaby – specjalisty od kongresów UMEM, dr.rzaba@gmail.com
Pozdrawiam Was Serdecznie
Prezes
Waldemar Hładki
Kraków, 06.06.2015 r.