Drodzy Czytelnicy tej strony
W dniu 15 maja 2022 r., w pomieszczeniach dawnej stołówki pisarskiej i Klubu Literatów w Krakowie (obecnie restauracja Mazaya), w słynnej kamienicy pisarzy przy ul. Krupniczej 22 odbyło się uroczyste odsłonięcie dwóch informacyjnych tablic pamiątkowych dotyczących historii tego miejsca i jego znaczenia dla literatury polskiej. Jest to tym cenniejsze, że do tej pory, nie udało się nikomu przebrnąć trudności i pozostawić w budynku widoczny znak jego historii. Jednocześnie otworzono w tym miejscu symboliczną, pierwszą filię Biblioteki UPPL. Na zakupionym regale na książki znalazły się wydawnictwa, głownie poetyckie, wydane przez członków UPPL i ZG UPPL. Łącznie na początek 38 pozycji. Uroczystość odsłonięcia tablic i otwarcia punktu bibliotecznego zgromadziło wielu zacnych gości związanych z literaturą, a w czasie uroczystości można było przy “małym co nieco” i pysznej kawie z kardamonem posłuchać nagrań oryginalnych prezentacji swoich utworów w wykonaniu Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Ewy Lipskiej, Czesława Miłosza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Piękną chwilą tej uroczystości był ad hoc wykonany telefon do Pani Kiry Gałczyńskiej przez Prezesa ZG ZLP Pana Marka Wawrzkiewicza, która choć przez moment rozmowy była symbolicznie z nami.
Mam nadzieję, że z treścią tablic będą się z zainteresowaniem zapoznawać goście restauracji, a co jakiś czas w ciągu dnia usłyszą wiersze czytanie przez ww.poetów.
To zdarzenie wpisuje się w obchody Jubileuszu 55-Lecia Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, którego ukoronowaniem będzie tegoroczne Sympozjum UPPL w Katowicach.
Pomysłodawcą tego wydarzenia, organizatorem i fundatorem był Waldemar Hładki.
Poniżej relacja Andrzeja Waltera zamieszczona na stronie internetowej ZG ZPL i uzupełniona przez edytora tej strony.
Uhonorowany Dom Literatów w Krakowie
- Autor: Andrzej Walter
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: piątek, 20 maja 2022 r.
Uhonorowany Dom Literatów w Krakowie 15.05.22 r
Legendarny Dom Literatów w Krakowie doczekał się uhonorowania. Dzięki zaangażowaniu, pasji i determinacji naszego Kolegi, profesora Waldemara Hładkiego, prezesa Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, 15 maja 2022 przy ulicy Krupniczej 22 odsłonięto dwie tablice upamiętniające życie literackie tamtego czasu, czasu trudnego, traumatycznego, powojennego. Kogóż Dom Literatów nie gościł? Sama śmietanka polskiej literatury. Warto wspomnieć…
Spójrz!
W tych pomieszczeniach „Domu Literatów” przy ul. Krupniczej 22, w latach 1945-1987 mieściła się „stołówka literacka” i bufet, a od 1957 roku także Klub Literatów. Było to miejsce zebrań, spotkań literackich, kulturalnych i towarzyskich pisarzy – mieszkańców tego domu, a także innych twórców po piórze odwiedzających to miejsce. Ponad stu wybitnych twórców literatury polskiej dwudziestego wieku jadało tutaj posiłki i uczestniczyło w życiu środowiska literackiego Krakowa. Tu również odbywały się spotkania literackie wielu pisarzy zagranicznych, w tym laureatów literackiej Nagrody Nobla: Ivo Andricia, Pablo Nerudy, Johna Steinbecka, Heinricha B?lla, Jean-Paula Sartre’a. W latach 1961-1963 działała Piwnica pod Baranami, a w roku 1962 Ewa Demarczyk miała piwniczny debiut. Wystąpili muzycy jazzowi: Dave Brubeck, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Wojciech Karolak.
Przeczytaj!
Bywalcami stołówki i Klubu Literatów były pisarki i pisarze, także mieszkańcy „Domu Literatów”, m.in.: Wisława Szymborska, Halina Poświatowska, Julia Hartwig, Janina Mortkowiczowa, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Joanna Olczak-Ronikier, Anna Świrczyńska, Natalia Rolleczek, Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Sławomir Mrożek, Konstanty Ildefons Gałczyński, Tadeusz Różewicz, Stanisław Dygat, Jerzy Andrzejewski, Stanisław Lem, Ludwik Flaszen, Tadeusz Kwiatkowski, Kazimierz Brandys, Jerzy Szaniawski, Leon Kruczkowski, Maciej Słomczyński, Stefan Otwinowski, Tadeusz Peiper, Jan Bolesław Ożóg, Kazimierz Wyka, Artur Sandauer, Tadeusz Nowak, Artur Maria Swinarski, Julian Przyboś, Jerzy Lovell, Adam Ważyk, Stanisław Czycz, Stefan Kisielewski, Tadeusz Śliwiak, Adam Polewka, Jan Polewka, Bogusław Żurakowski, Bruno Miecugow, Krzysztof Lisowski, Adam Ziemianin, Bronisław Maj.
Otwarcie I filii Biblioteki UPPL. Maria Żywicka-Luckner Wiceprezes UPPL, Waldemar Hładki
(tablice powyżej, biblioteczka z książkami z tyłu)
Poeta Józef Baran, Agnieszka Staniszewska-Mól – Dyrektor Biblioteki Kraków
Fundator tablic: prof. Waldemar Hładki
Prof. Anna Pituch-Noworolska , ZG UPPL
Andrzej Dębkowski – Redaktor Naczelny Gazety Kulturalnej
Marek Wawrzkiewicz – Prezes ZG UPPL
Jan Polewka – pisarz, ostatni mieszkaniec (od 1945 r.), Domu Literatów, autor książki “Dom pod wiecznym piórem”
!!!!
18 maja, w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, w Sali Wyspiańskiego, odbyła się promocja nowej książki naszego unijnego kolegi prof. Zdzisława Gajdy. Książka nosi tytuł “Cracovia Medica” i jest kolejnym świadectwem zainteresowania autora tematem historii medycyny krakowskiej. Gratulujemy Autorowi.
!!!
Niedawno ukazała się nowa książka kol. Jarosława Waneckiego pt. “Alchemia Mitów” wydana przy wsparciu Naczelnej Rady Lekarskiej i Medycyny Praktycznej. Jak zawsze o wysokim poziomie edytorskim.
Posłowiem opatrzył książkę prof. dr hab. Andrzej Woźny z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Oto początek posłowia: “Alchemia mitów” to zbiór mistrzowskich esejów zawierających przenikliwe refleksje o naszej współczesności, dokumentowanej przez pisarza, który jest zafascynowany mitologią, zarówno tą przekazaną słowem, jak i przedstawianą przez mistrzów malarstwa”.
Dodatkowo, miło mi powiadomić, że decyzją ZG ZLP z początku maja b.r. został zatwierdzony wniosek Komisji Kwalifikacyjnej o przyjęcie Jarka Waneckiego do Związku Literatów Polskich (Oddział Warszawski).
Gratulujemy.
!!!
Piszą lekarze nie tylko należący do UPPL. Prezentujemy efekty pisarskie w postaci dwóch bardzo potrzebnych i cennych książek lekarza Tomasza Rezydenta (pseudonim literacki), który wydał niedawno książki opowiadające o trudnych czasach pandemii w życiu lekarzy. Mimo ogromu zajęć zawodowych znalazł czas aby sięgnąć po pióro i opisać to co przeżył w pandemicznym czasie. Gratulujemy autorowi i zachęcamy do wstąpienia do unijnej rodziny UPPL.
Recenzja książki „Walka o oddech” autorstwa Ireny Kaczmarczyk.
To najtrafniejszy tytuł, jakim autor – Tomasz Rezydent (pseudonim) mógł opatrzyć swoją książkę napisaną podczas drugiej i trzeciej fali Covida 19 w Polsce, czyli w roku 2020/21. Znakomity to dziennik. Napisany żywym, obrazowym językiem. Godnym zekranizowania! Chociażby po to, aby przeciwnicy szczepień oraz zakażeni wirusem nie czekali do ostatniej chwili, by poddać się fachowej szpitalnej terapii. Autor nie ujawnia adresu placówki, w której pracuje (a szkoda!), ale z jego conocnego, spontanicznego zapisu – a ten jest najbardziej wiarygodny – rysuje się obraz lekarzy stanowiących zgrany i kompetentny zespół. Zespół, gdzie przed porannym obchodem lekarskim (sic!) sam ordynator przygotowuje i serwuje swoim podopiecznym kawę, herbatę, z cytryną lub bez – wie, komu i jaką podać…Na covidowych dyżurach dosłownie wrze jak w ulu. Lekarze ekspresowo uczą się obsługi respiratorów, skomplikowanych wkłuć do naczyń pacjentów, zakładania masek z tlenem do nieinwazyjnej wentylacji. Niestrudzenie walczą o każdy oddech pozbawionego tlenu człowieka, chcąc uchronić go przed zatrzymaniem. Są też świadkami rodzinnych dramatów. Sam autor, posiadający żonę i dwójkę małych dzieci nie pozostaje obojętny na ostatnie oddechy, ostateczne sceny, jakie rozgrywają się dzień w dzień; noc w noc. Nie wstydzi się wzruszenia i męskiej łzy. Umożliwia pacjentom telefoniczne, pożegnalne kontakty z najbliższymi.
Obszerny, pisany na gorąco dziennik Tomasza Rezydenta czyta się jednym tchem. Przyznam, że rzadko mi się zdarza zabierać ze sobą książkę do tramwaju czy autobusu i czytać ją na krótkich odcinkach trasy.
„Walka o oddech” jest cennym i wiarygodnym literackim dokumentem. Świadectwem trudnego, pandemicznego czasu, który obezwładnił ludzkość całego świata.
Irena Kaczmarczyk
Tomasz Rezydent: Walka o oddech, Wyd. BookEdit, 2022, s. 320