Informacja z dnia 28 listopada 2020 r.

Kochani

za nami kolejna, 49. Warszawska Jesień Poezji. Mimo wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 udało się przeprowadzić tę imprezę, za co bardzo dziękuję organizatorom i uczestnikom. Poniżej relacja Majki Żywickiej Luckner.

Waldemar Hładki

UPPL na 49. Warszawskiej Jesieni Poezji

Warszawska Jesień Poezji, to impreza z wieloletnią  tradycją, w którą od kilku lat ze znakomitym skutkiem wpisuje się Unia Polskich Pisarzy Lekarzy. W tym roku Warszawskie Spotkanie miało szczególny charakter, gdyż wiązało się jednocześnie z obchodami setnej rocznicy powstania Związku Literatów Polskich.  Związek Literatów Polskich, gospodarz Jesieni, już po raz  kolejny  gościł laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Prozatorskiego Puls Słowa dla lekarzy i lekarzy dentystów, którego współorganizatorem jest Unia.

Stałym punktem  Jesieni stał się też spektakl poetycko-muzyczny Molekuły wrażliwości na który składają się wiersze lekarzy nagrodzonych w konkursie Puls Słowa, lekarzy członków UPPL i Warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Wiersze i autorzy co roku  inni, ale klimat  spektaklu tak jak w latach poprzednich metafizyczny. Nie dociekajmy czy sprawiło to miejsce spotkań (Klub Księgarza) z ujmującym gospodarzem Janem Rodzeniem, aktorstwo i wyśmienite poetyckie wyczucie Iwony Rulewicz, czy niebywała muzykalność Joanny i Romualda Vorbrodtów, którzy  do wierszy autorstwa lekarzy stworzyli muzykę i w sposób znakomity je zinterpretowali. Dla wszystkich autorów wierszy była to  przemiła niespodzianka.

Wieczór w Klubie Księgarza przyniósł kolejną niespodzianką, jaką  było wystąpienie Marka Wawrzkiewicza prezesa ZG  ZLP, który dziękując członkom Unii za współpracę, wręczył Odznakę Honorową Związku Literatów Polskich za wybitne zasługi dla organizacji  ZLP Waldemarowi Hładkiemu prezesowi UPPL i Majce Marii Żywickiej-Luckner wiceprezesowi UPPL. Obydwoje odznaczeni w podziękowaniu podkreślili, że to raczej wzajemne wsparcie i przyjemna integracja, a nie zasługa. Aldona Borowicz – prezes Warszawskiego Oddziału ZLP już podczas 44. WJP pisała na stronach internetowych: Chcemy integrować środowiska literackie… myślimy  o programie i rozszerzeniu zasięgu i formuły WJP tak, aby została październikowym Warszawskim Świętem Poezji.

Pomimo wielu obaw i ograniczeń w związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju 49. Warszawska Jesień Poezji była niezwykle udanym Październikowym Warszawskim Świętem Poezji.
Poniżej linki z nagranymi wydarzeniami 49. Warszawskiej Jesieni Poezji.

https://youtu.be/1Y1UWsrUW9M
https://youtu.be/7PVOGo7q8pE
https://youtu.be/6iVQdi4Q9zA
https://youtu.be/3tYwPKOvlsI
https://youtu.be/pyO67uEJX_o
https://youtu.be/dSf_uHfJBxA

 

Majka Maria Żywicka-Luckner