Drodzy Czytelnicy tej strony,
za nami wspaniałe wrocławskie chwile i dni, które przeżyliśmy podczas Sympozjum UPPL. Raduję się bardzo, bo to za Waszą obecnością na naszym dorocznym spotkaniu było tak radośnie i ciekawie. Poniżej przedstawiam krótkie refleksje Kasi Wierzbickiej z tego wydarzenia i kilka zdjęć, które będą nam przypominać ten wspólnie spędzony czas.
Waldemar Hładki
Jesienne Sympozjum UPPL we Wrocławiu
W dniach 15 – 17 listopada 2024 r. odbyło się nasze unijne coroczne Jesienne Sympozjum. Tym razem gościliśmy we Wrocławiu, w Hotelu Bacero. Waldemar Hładki jak zawsze perfekcyjnie zaplanował i zorganizował nasz pobyt w tym pięknym miejscu. Nasza koleżanka Ewa Gluza – mieszkanka Wrocławia, pomagała w organizacji Sympozjum. Dlatego właśnie Ewa z Waldkiem uroczyście zapalili nasz unijny znicz – na otwarciu sympozjum.Tradycyjnie na początku zostały uroczyście wręczone legitymacje członkowskie nowo przyjętym lekarzom-literatom. Tym razem było to aż sześć nowych osób – cieszymy się bardzo, że nasze grono się powiększa. Tego dnia sympatycznym zbiegiem dat, świętowaliśmy urodziny Zbyszka Jabłońskiego. Cudownie nam się to samo połączyło, z dużo wcześniej zaplanowaną prezentacją twórczości Zbyszka – jako bohatera naszej serii spotkań „Poznajmy się jeszcze raz”. Termin sympozjum przecież został zmieniony z przyczyn losowych (powódź) i tak niesamowicie się daty ułożyły same, że wieczór Zbyszka wypadł w dniu Jego urodzin. Jeszcze raz Zbyszku wszystkiego naj!
Spotkanie prezentujące postać Zbyszka Komandora Jabłońskiego prowadziła Ania Pituch-Noworolska. Było ciekawie o życiu i twórczości, a na koniec Ania wręczyła tajemniczy prezent z szczególnym przesłaniem. Uczestnicy zostali obdarowani przez Jubilata najnowszym tomikiem wierszy Komandora „ Apokalipsa w imionach ukryta”. Waldemar Hładki jako Prezes UPPL otrzymał wyjątkowy prezent – czapkę Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP. Jednym słowem – w swoje urodziny – Zbyszek Komandor Jabłoński rozdawał prezenty.
Waldemar Hładki omówił działalność UPPL w ostatnim roku, a następnie bardzo ciekawie opowiedział o Sławomirze Mrożku, prezentując również fotograficzną relację z wizyty w Gabinecie Sławomira Mrożka, który od wakacji istnieje w głównej siedzibie Biblioteki Kraków. Waldek ze swoim niewątpliwym darem do opowiadania, raczył nas nie tylko faktami, ale ciekawymi anegdotami z życia słynnego pisarza i rysownika.
Na początku uroczystej kolacji zostały wręczone nagrody z jesiennej gali konkursu poetycko-prozatorskiego „Puls Słowa” naszym dwóm koleżankom – Agnieszce Kani w kategorii proza, a Joasi Czajkowskiej-Ślasko w kategorii poezja. Obie Panie z powodu Ich nieobecności na gali nie mogły wtedy odebrać nagród osobiście. Agnieszka Kania za swoją pełną oddania postawę pomocy powodzianom, została uhonorowana dyplomem oraz upominkiem, w podzięce od nas wszystkich za Jej wielkie serce i charytatywną pracę, w tak ważnych i trudnych chwilach. Gościem specjalnym był Grzegorz Ociepka, przedstawiciel Dolnośląskiej Izby Lekarskiej ds. kultury. Wszyscy uczestnicy sympozjum dostali kilka publikacji książkowych Wydawnictwa Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, w tym „Pamiętaj, Teresko” zbiór opowiadań, wierszy i fraszek naszej koleżanki Ewy Gluzy. Książka pięknie ilustrowana fotografiami i obrazami samej Autorki. Gratulujemy Ewo serdecznie wszechstronnych talentów!
W tym dniu również wszyscy obecni otrzymali egzemplarze autorskie naszego ostatniego Almanachu UPPL – XIX SPEKTRUM. Dzięki tym wszystkim prezentom, piękna góra książek, najmilszy widok dla miłośników literatury – wzbogaciła nasze domowe biblioteczki.
Po smacznym posiłku w sali konferencyjnej chwilą muzyki gitarowej i śpiewem, przywitał nas nowy członek UPPL – Artur Sczesny. Nasze Tekstowisko było pięknym dialogiem między uczestnikami. Wiersze i fragmenty prozy czytane przez autorów układały się jak karty pasjansa, dopełniały tematy, odpowiadały na refleksje, inicjowały kolejne czytania. Jedynie zmęczenie po tygodniu pracy przeszkodziły w tej niekończącej się zabawie słowem. O północy, jak Kopciuszek – tak i my uciekliśmy do pokoi, by odpocząć przed kolejnym dniem atrakcji.
W sobotę rano Wrocław powitał nas słońcem i błękitnym niebem. Udaliśmy się do centrum miasta, by w trzech grupach zwiedzać Muzeum Pana Tadeusza, Oddział Biblioteki Ossolineum. To była prawdziwa gratka dla nas, w pięknym wnętrzu kamienicy przy Rynku słuchać ciekawej opowieści nie tylko o samym Wieszczu, ale o czasach Romantyzmu, o strojach i zwyczajach epoki. Multimedialne pomoce dawały możliwość poznania tego, co każdego z nas najbardziej interesowało. Sercem samego muzeum była piękna biblioteka, gdzie każdy z nas mógł dotknąć, przekartkować, obejrzeć pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” z 1834 r. oraz piękne wydanie „Konrada Wallenroda” z 1851 r. Był też czas na krótki spacer, wypatrywanie krasnali, podziwianie kamieniczek i kościołów, malowniczo odbijających się w szklanych ścianach nowoczesnych budynków.
Naładowani wrażeniami wróciliśmy na obiad do hotelu, by następnie uczestniczyć w warsztatach literackich. Moderatorem była nasza niezastąpiona w tej roli Majka Żywicka-Luckner, a krytykiem literackim Dr Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz. Warsztaty były dla nas, uczestników bardzo owocnym spotkaniem, możliwością dyskusji w przyjaznej atmosferze o naszych utworach. Agnieszka TomHa udzielała wskazówek, tłumaczyła zasady używania środków literackich, a nawet otrzymaliśmy „podpowiadanki” – bardzo trafne zestawienie wiedzy polonistycznej o utworach literackich.
Po kolacji poza zaplanowanym wcześniej koncertem Yordany Dranchuk – kolejnej nowo przyjętej członkini UPPL, niespodzianką dla nas był występ Henryka Marczuka – naszego nowego kolegi lekarza-poety, który przy dźwiękach gitary i akompaniamencie harmonijki ustnej, śpiewał piosenki z autorskimi tekstami. Koncert Yordany Dranchuk, śpiewającej również swoje teksty, piękne ballady o miłości, nadziei i nieuniknionych ludzkich cierpieniach i smutkach, był przeplatany Jej opowieściami o sobie, wojnie, ale też humorystycznymi piosenkami – pokazującymi różnorodność twórczości Yordany. Jej piękny głos zachwycił słuchaczy. Wieczór dopełniły rozmowy, spotkania w podgrupach, opowieści o naszych radościach i smutkach, podróżach i wspomnieniach. W niedzielę rano, po śniadaniu trudno się było rozstać. Czas był piękny, spotkanie w tak serdecznej atmosferze, że żal było wyjeżdżać.
Program spotkania był bardzo ciekawy, zarówno literacko, muzycznie, jak i towarzysko. W miłym wnętrzu hotelu był czas na rozmowy poważne, warsztaty literackie, dzielenie się twórczością jak i miłe rozmowy uczestników nie tylko o literaturze. Taki czas, gdzie w atmosferze przyjaźni i życzliwości dzielimy się między sobą własną twórczością, a także przeżyciami, wspomnieniami, marzeniami i nadziejami jest po prostu bezcenny. Dla mnie takie bycie z Wami wszystkimi – nawet tak krótko, zbyt krótko – jest wspaniałą okazją do naładowania akumulatorów, podbudowania nie tylko wiary w sens pisania, ale cudownego poczucia bycia wśród życzliwych osób – wiary w Człowieka po prostu. Dziękuję Wszystkim za obecność – wspaniałym osobom zaangażowanym w organizacje i prowadzenie ważnych spotkań – za wszystko. A ja już czekam na spotkanie za rok – bycie z Wami na Planecie UPPL – Literatura to zaszczyt i skarb!
Katarzyna Wierzbicka – Sekretarz UPPL
Spotkanie poetyckie Doroty Roztoczyńskiej
W dniu 5 listopada 2024 r. w Auli im. Jana Ciećkiewicza Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie odbył się wieczór literacki pt. „Pediatra w szpilkach”, którego bohaterką była nasza Unijna Koleżanka dr n. med. Dorota Roztoczyńska, na co dzień pediatra pracująca w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Spotkanie zostało zorganizowane przez Waldemara Hładkiego w ramach prowadzonego przez niego od 10 lat Salonu Literacko-Muzycznego „Cztery Pory Roku”. Spotkanie prowadziła moderując rozmowę z bohaterką spotkania prof. Anna Pituch-Noworolska, Wiceprezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Panie rozmawiały o twórczości literackiej Doroty, Jej motywach do pisania, związkach Jej twórczości z zawodem lekarza. Dopełnieniem tego ciekawego spotkania było otwarcie wystawy malarstwa i rysunku Doroty, która spełnia się także w tej dziedzinie sztuki. Wyraz zainteresowaniu temu spotkaniu dała licznie zgromadzona publiczność, a o oprawę muzyczną zadbał miedzy innymi prof. Ryszard Lauterbach, znany i ceniony lekarz neonatolog, który zagrał na fortepianie.
Serdecznie gratulujemy Dorocie.
Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Waldemar Hładki