Informacja z dnia 10 grudnia 2023 r.

Wieczór Autorski Katarzyny Wierzbickiej

          Nasza szacowna poetka w dniu 29 listopada 2023 r. miała swój pierwszy (i na pewno nie jedyny) wieczór autorski. Katarzyna zadbała o doskonałą oprawę całego wieczoru – już przed wejściem do Domu Literatury, nad Placem Zamkowym w Warszawie witało gości piękne, marmurowe niebo.

            Na spotkanie z poetką tłumnie przybyła rodzina, przyjaciele oraz pozostali wielbiciele literatury. Wieczór autorski Katarzyny Wierzbickiej rozpoczął znany poeta i krytyk literacki  —  prezes Związku Literatów Polskich, Marek Wawrzkiewicz. Następnie pałeczkę przejęła poetka i lekarka, a prywatnie także przyjaciółka autorki, Maria Majka Żywicka – Luckner. Majka w trakcie trwania spotkania prowadziła wywiad z gospodynią wieczoru; pikanterii dodawał fakt, że zadawane pytania nie były wcześniej znane Kasi (ale poradziła sobie z nimi znakomicie). Równolegle twórczość autorki przybliżała słuchaczom Bożena Hoffman-Golańska (także poetka oraz przewodnicząca Komisji Kultury przy OIL w Warszawie), która czarowała głosem i swoją interpretacją wierszy.
Po spotkaniu poetyckim gospodyni wieczoru zadbała o strawę dla ciał (nie tylko – dla ducha) przybyłych gości – w sali obok czekał wytworny poczęstunek. Nie był to koniec niespodzianek, bo już wkrótce rozpoczął się występ pana Sławomira Korsana, który grał na gitarze i śpiewał znane wszystkim piosenki, ku uciesze publiczności. Nie zabrakło też tradycyjnego lania wosku i wróżb, wszak był to wieczór andrzejkowy!
Po literackim wydarzeniu z Katarzyną Wierzbicką i jej poezją mam niedosyt i niecierpliwie czekam na pierwszy tomik wierszy. Liczę także na kolejne spotkania poetyckie, bo magia wieczoru pozostała ze mną na długo. Dziękuję, że mogłam tam być.
Monika Szymczakowska

 

   

 

 

Wieczór poetycki Joanny Matlachowskiej-Pali

 

 

            W dniu 25.11.23. w kawiarni „Stara Księgarnia” w Opolu, odbył się autorski koncert poetycko-muzyczny „Pomiędzy poezją a muzyką”. Swoje wiersze, głównie do tej pory niepublikowane, czytała Joanna Matlachowska-Pala. Muzykę przygotował Tomasz Szwedziak. Były to utwory z jego debiutanckiej płyty „Na wschód od mojej wyobraźni”. Na flecie towarzyszyła nam Aleksandra Ślepecka. Dwa utwory zaśpiewała Kornelia Stelmach. Całość prowadziła Joanna Matlachowska-Pala, członek UPPL. Publiczność dopisała, wieczór był piękny, klimatyczny, z towarzyszącą grą świateł, pełen spokoju, ale i dobrej muzycznej energii. Po koncercie była okazja do spotkania, rozmów, zakupu płyt i tomików.

Poniżej przedstawiam fragmenty słowa wprowadzenia.

(…) Gdy zastanawiałam się które wiersze wybrać na dzisiejszy wieczór, zainspirowałam się tytułami utworów z prezentowanej płyty, a najbardziej tytułem „Cztery pory roku”. To może wydawać się dość banalne. Ale gdy spojrzeć głębiej, to widać, że nie piszemy po prostu o wiośnie czy jesieni. Pod powierzchnią tych „przyrodniczych” klimatów są inne pory roku, te wewnętrzne. Rozdziały naszego życia, kartki z wewnętrznego kalendarza, spotkania z tym co przynosi czas(…)

(…) Nie odkryję Ameryki, gdy powiem, że istnieje przenikanie się nastrojów i myśli – pomiędzy muzyką a poezją, poezją a sztukami wizualnymi czy odwrotnie. Istnieje obszar wymiany, inspiracji, odzewu. Twórczość jest jak kamyk, który trąca wodę, a fala zatacza coraz szersze kręgi. Mamy nadzieję, że dorzuciliśmy właśnie taki kamyk.

Joanna Matlachowska-Pala

   

Promocja książki pt. ” Być lekarzem w Krakowie”

            W dniu 6 grudnia 2023 r. w siedzibie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie odbyło się spotkanie Towarzystwa i promocja książki pt. „Być lekarzem w Krakowie” pod redakcja prof. Artura Jurczyszyna. Salę Malinową wg. projektu Stanisława Wyspiańskiego wypełniła liczna widownia, nie tylko ze środowiska lekarskiego. Główną treścią książki są zapisy wywiadów przeprowadzone z najznakomitszymi postaciami krakowskiego środowiska lekarskiego drugiej połowy XX wieku i wieku XXI. Gospodarzem spotkania był Prof. Igor Gościński – Prezes Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Oceny książki pod względem literackim i merytorycznym dokonał prof. Waldemar Hładki – Prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy i Wiceprezes Związku Literatów Polskich, będący moderatorem spotkania, który także przeprowadził rozmowę z pomysłodawcą książki, zgromadzonymi na  sali bohaterami książki oraz licznie zgromadzoną publicznością.

 

6.12.2023

Waldemar Hładki

W ostatnich dniach otrzymałem kolejną właśnie wydaną książę Janusza Czarneckiego pt. ” rok 2084″. To kolejna książka  napisana przez Autora w konwencji fantastyki naukowej. Autor znowu prezentuje się jako pisarz o dużej wiedzy naukowej, którą wykorzystuje w wydanej właśnie książki, co połączone jest refleksjami filozoficznymi Autora. Książkę wydało toruńskie wydawnictwo Marszałek. Gratulujemy Januszowi.

Waldemar Hładki