W dniu 16 maja 2024 roku w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej odbyła się XIII Gala Ogólnopolskiego Konkursu im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”. Trzynastego wszystko zdarzyć się może…” śpiewała Klaudia Borczyk, laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, podczas XIII Gali tego konkursu.
I rzeczywiście, na deskach Starego Teatru w Krakowie działy się w majowy wieczór rzeczy niezwykłe – piękne poruszające słowa, czytane przez aktorów Starego Teatru – Jacka Romanowskiego i Annę Radwan, przeplatały się z nie mniej poruszającą muzyką.
Galę tradycyjnie prowadzili Anna Dymna i dr Piotr Gajewski z Medycyny Praktycznej oraz Jarosław Wanecki, przewodniczący Ośrodka Kultury i Dziedzictwa Historycznego NRL. Natomiast Unię Polskich Pisarzy Lekarzy, partnera wydarzenia (była nim też Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie), reprezentował jej prezes prof. Waldemar Hładki.
Jury konkursu w składzie: Anna Dymna, Waldemar Hładki, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Maria Szczeklik i Jarosław Wanecki przyznało nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
POEZJA
I miejsce: Barbara Rysz-Postawa, onkolog z Krakowa
II miejsce: Joanna Czajkowska-Ślasko, psychiatra z Konstantynowa Łódzkiego
III miejsce: Katarzyna Wierzbicka, internistka z Otwocka
Kazimierz Pichlak, chirurg z Jeleniej Góry
Monika Szymczakowska, psychiatra z Warszawy
PROZA
I miejsce: Katarzyna Wierzbicka
II miejsce: Ewa Gluza, internistka pulmonolog z Wrocławia
III miejsce: Jacek Wróblewski, lekarz chorób zakaźnych z Koszalina
Katarzyna Korzuch-Sajdak, internistka z Wrocławia
STUDENCI
Robert Rawski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Podczas gali wręczono także nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście” dla osób niepełnosprawnych powyżej 16. roku życia, organizowanym przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Członkami Jury tego konkursu byli miedzy innymi Józef Baran i Adam Ziemianin także obecni na Gali.
Wydarzenie uświetnił występ Michała Ziomka, kolejnego laureata Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, oraz cudowny koncert fado w wykonaniu Kingi Rataj z zespołem.
Gratuluję wszystkim Laureatom. Bardzo cieszy to, że wszystkie nagrody w kategorii „Poezja” zdobyli członkowie Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, a w kategorii „Proza” pierwsze i drugie miejsce przypadło Kasi Wierzbickiej (jeszcze raz nagrodzona) i Ewie Gluzie także z UPPL.
Waldemar Hładki
foto. Agata Domin, Irena Kaczmarczyk, Piotr Wierzbicki
SŁOWO O SŁOWIE
14 maja 2024 r.. Było słowo mówione, słowo pisane i słowo śpiewane. Podane z polotem pod stiukami wykwintnej Sali Baltazara Fontany Pod Gruszką.
Zarówno prowadząca spotkanie Anna Pituch- Noworolska (prezes KO ZLP, Wiceprezes UPPL) jak i zaproszony gość- (prezes UPPL, wiceprezes ZG ZLP) – Waldemar Hładki znakomicie uzupełniali się w definicjach SŁOWA. Uzasadniali swe wypowiedzi wierszami z własnych tomików. Dotarli do samej pestki Słowa, które pełni w poezji wielorakie funkcje. To wielka sztuka mówić ciekawie o Słowie. Nie zanudzać. Ale też nie „gwiazdorzyć”.
Po rozważaniach na temat Słowa, profesor Waldemar Hładki rozlegle opowiadał o swojej działalności na rzecz literatury, dla której „podpisałby z diabłem cyrograf”. Wypowiedzi ubarwił wykonaniem (na nowo zakupionej gitarze) kilku utworów klasycznych i paroma poetyckimi piosenkami. Autor wielu tomików wierszy, niespożyty podróżnik, aranżer znakomitych wydarzeń artystycznych nie tylko w Krakowie znany jest z dbałości o jakość i estetykę organizowanych imprez. Dlatego warto w nich uczestniczyć. Mieszkamy wszak w Mieście Literatury UNESCO.
14 .05. 2024