Informacja z dnia 12.12.2015 r.

Drogie koleżanki i koledzy, członkowie UPPL

Od naszego Zjazdu-Sympozjum w Warszawie minęło już dwa miesiące. W tym jesiennym okresie wydarzyło się kilka zdarzeń o których poinformowali mnie  członkowie UPPL.

Prosto z naszego spotkania w Warszawie w dniu 10.10.2015 r. nasz kolega Andrzej Chodacki udał się do Lwowa na promocję Jego nowej powieści pt.  „Doktor Seliański”. W czasie promocji byli obecni parlamentarzyści ukraińscy, wielu ludzi stało z braku miejsc. Laudację powieści przedstawił Igor Kalyniec, nominowany do Nagrody Nobla, wybitny pisarz i poeta ukraiński. Obecni byli goście z Brazylii i Szwajcarii. Poniżej linki do tego wydarzenia, a także anons prasowy.

http://miok.lviv.ua

http://miok.lviv.ua/?p=8894
Artykuł Doktor seliański

Andrzej Chodacki przekazuje także nowie wieści literackie. Jego opowiadania zostały wydrukowane w dwóch nowych książkach :

1. „R.I.P”  polsko – polonijny almanach poświęconym tematyce śmierci – Wydawnictwo im. Macieja Apostoła 2015 rok:
http://wydawnictwomacieja.blogspot.com/p/zaproswzenie-do-almanachu-literackiego.html
http://wydawnictwomacieja.blogspot.com/p/ksiegarnia-czyli.html

2. „Przezroczystość” zbiór wydany nakładem Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego przy współudziale Ministerstwa Obrony Narodowej –  Warszawa 2015 rok,  ISBN 978 -83-933529-8-2

Teksty Andrzeja zostały opublikowane w Dwumiesięczniku Literackim SOFA:
http://www.beezar.pl/ksiazki/sofa-grudzien-2015
http://issuu.com/almari_/docs/sofa_9_2015_grudzien_hiper__1_

W Kwartalniku Kulturalnym Sekrety Żaru  Nr 4(49)/2015 r. oraz w Kwartalniku Społeczno – Kulturalnym Goniec Świętokrzyski ( Nr 4/53/184 w 2015 r.)

 

Zbyszek Jabłoński podzielił się z nami wiadomościami o swojej działalności literacko-edukacyjnej także w środowiskach szkolnych. W załączeniu zdjęcia ze spotkania autorskiego w bibliotece miejskiej w Mławie (18 listopada br). Były również spotkania w szkołach ( licea z kilkudziesięcioma uczniami w każdej szkole) i wywiad dla regionalnej rozgłośni radiowej gdzie Zbyszek wspominał o Unii.

DSC_1960 DSC_1983

 

W dniu 21 listopada w kawiarni literackiej miejskiego ośrodka kultury w Sieradzu odbyła się promocja nowej książki Magdaleny Człapińskiej pt. Opowiadania” . Prezentujemy zdjęcia z tej uroczystości.
DSC_0571 DSC_0619 DSC_0629 DSC_05611

Otrzymałem także ważną wiadomość do Jerzego Samusika:

„Szanowny Panie Profesorze!
Udało mi się wydać jeszcze jedną książkę w tym roku. Są to “Dwory i pałace Polski północno-wschodniej”. Jej współautorką jest moja żona, która wykonała część zdjęć, natomiast tekst popełniłem ja. Przesyłam informację o tej książce, zamieszczoną na stronie internetowej “Fundacji Sąsiedzi”.
Serdecznie pozdrawiam
Jerzy Samusik

Katarzyna i Jerzy Samusikowie, Dwory i pałace Polski północno-wschodniej

dwory_i_palace_okladka_przod

Dwory i pałace Polski północno-wschodniej Katarzyny i Jerzego Samusików, to świetny przewodnik dla tych wszystkich, którzy interesują się kulturą, historią, architekturą i śladami wielkiej przeszłości, jaka była udziałem tego skrawka Polski.
Autorzy w znakomitym eseju opisują ponad sto ocalałych z wojennych pożóg dworów i pałaców i losy ich właścicieli – możnych rodów magnackich i szlacheckich (Branickich, Ossolińskich, Starzeńskich czy Lutosławskich), a także losy takich rodzin jak Józefa Piłsudskiego czy… Wojciecha Jaruzelskiego.
Opisane tu zostały dwory i pałace znane (m.in. pałac Branickich w Białymstoku, Buchholtzów w Supraślu, Starzeńskich w Ciechanowcu, Ossolińskich w Rudce) i mniej znane (m.in. pałac Tolsdorffów w Białej Oleckiej, dwór Wołłowiczów w Pawłowiczach, Rembielińskich w Jedwabnem, Karola Brzostowskiego w Cisowie), ich bogate, pełne ciekawostek historie, tworzące barwną panoramę świata, który odszedł dawno w zapomnienie. Świata kresowego ducha, szlacheckiej gościnności, gorącego patriotyzmu, powstańczych czynów…
Bogata warstwa fotograficzna, przejrzysty układ i podział sprawiają, że książka Katarzyny i Jerzego Samusików jest nie tylko znakomitym historycznym reportażem, lecz także leksykonem, bez którego obejść się nie sposób. Bo takiej książki, zbierającej w jednym tomie opisy ziemiańskich i szlacheckich siedzib Polski północno-wschodniej, jeszcze nie było. To znakomity przewodnik po bogatej przeszłości tych ziem.

Premiera: 27 listopada 2015 r. Sprzedaż: (kliknij)

O Autorach
Katarzyna i Jerzy Samusikowie od 20 lat fotografują dwory i pałace zachowane na terenie Polski północno-wschodniej, Białorusi i Litwy oraz zbierają materiały dotyczące ich historii. Efektem tych zainteresowań są wydawnictwa albumowe (Pałace i dwory Białostocczyzny, Dwory w ŁomżyńskiemDwory i pałace PodlasiaDwory i pałace na Kresach Wschodnich. Między Niemnem a Bugiem) oraz dziesiątki artykułów w czasopismach popularnonaukowych.

 

Koleżanki i Koledzy,

przypominam o Biesiadzie Literackiej w Łodzi na początku marca 2016 r. i Konkursie Poetyckim Leczymy Słowem w Krakowie ( Informacje w zakładce Ogłoszenia)

Waldemar Hładki