Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Halina Berońska-Kulicka
 5. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 6. Halina Bogusz
 7. Jolanta Bulzak
 8. Andrzej Chodacki
 9. Ryszard Chrzanowski
 10. Joanna Corradini-Bielska
 11. Janusz Stanisław Czarnecki
 12. Maria Magdalena Człapińska
 13. Eugeniusz Depta
 14. Zbigniew Domosławski
 15. Ilona Dzijak-Muniak
 16. Zdzisław Gajda
 17. Jerzy Gronkiewicz
 18. Waldemar Hładki
 19. Bożena Hoffman
 20. Zbigniew Jabłoński
 21. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 22. Agnieszka Kania
 23. Alicja Kayzer
 24. Bożena Klejny
 25. Anna Klonowska
 26. Wanda Kocięcka
 27. Witold Kopeć
 28. Jadwiga Kowalczyk
 29. Zbigniew Kostrzewa
 30. Aldona Kraus
 31. Leszek Marek Krześniak
 32. Eugeniusz Kucharz
 33. Mirosława Kuchciak-Brancewicz
 34. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 35. Liliana Machoń
 36. Joanna Matlachowska-Pala
 37. Maria Maślińska
 38. Marzena Nogieć
 39. Ryszard Pachecka
 40. Wojciech Pająk
 41. Jarosław Paśnik
 42. Marek Pawlikowski
 43. Grażyna Perlińska-Siuda
 44. Anna Pituch-Noworolska
 45. Karol Ptaszkowski
 46. Walter Pyka
 47. Jerzy Samusik
 48. Bolesław Sawicki
 49. Jerzy Sieklucki
 50. Stanisław Snopek
 51. Halina Sułek-Kobiela
 52. Cezary Stypułkowski
 53. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 54. Monika Szymczakowska
 55. Joanna Ślasko
 56. Mieczysław Śmiałek
 57. Stefan Trzos
 58. Magdalena Tyszkiewicz
 59. Jarosław Wanecki
 60. Bohdan Wasilewski
 61. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 62. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 63. Katarzyna Wierzbicka
 64. Jerzy Woy-Wojciechowski
 65. Grażyna Zamorska
 66. Włodzimierz Zakrzewski
 67. Maciej Zarębski
 68. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 69. Maria Żywicka-Luckner

 

Przyjaciele Unii Polskich Pisarzy Lekarzy

Unia Polskich Pisarzy Lekarzy  przyznaje osobom wspierającym Unię, szczególnie zasłużonym dla działalności i historii  Unii, nie będących lekarzami piszącymi i członkami Unii tytuł “Przyjaciela Unii”.

Do tej pory Przyjaciółmi Unii zostali:

Mirosław Marcinkowski
Danuta Kunstler-Langner
Zbigniew Wronkowski
Jerzy Poradecki
Radosław Sułkowski
Włodzimierz Ślasko
Marek Wawrzkiewicz

 

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski
Jacek Kotlicki

2018
Ewa Ossowska

2019
Jadwiga Górska-Kowalska
Stanisław Szponder

2020
Henryk Gaertner

2021
Wiesław Prastowski

 

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska