Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

 

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 5. Jolanta Bulzak
 6. Andrzej Chodacki
 7. Ryszard Chrzanowski
 8. Joanna Corradini-Bielska
 9. Janusz Stanisław Czarnecki
 10. Maria Magdalena Człapińska
 11. Jacek Danowski
 12. Eugeniusz Depta
 13. Zbigniew Domosławski
 14. Zdzisław Gajda
 15. Henryk Gaertner
 16. Jadwiga Górska-Kowalska
 17. Waldemar Hładki
 18. Zbigniew Jabłoński
 19. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 20. Agnieszka Kania
 21. Alicja Kayzer
 22. Bożena Klejny
 23. Anna Klonowska
 24. Wanda Kocięcka
 25. Adam Końca
 26. Jadwiga Kowalczyk
 27. Zbigniew Kostrzewa
 28. Aldona Kraus
 29. Leszek Marek Krześniak
 30. Eugeniusz Kucharz
 31. Bogusław Lenard
 32. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 33. Liliana Machoń
 34. Joanna Matlachowska-Pala
 35. Maria Maślińska
 36. Wojciech Pająk
 37. Renata Paliga
 38. Jarosław Paśnik
 39. Marek Pawlikowski
 40. Grażyna Perlińska-Siuda
 41. Anna Pituch-Noworolska
 42. Piotr Piątek
 43. Wiesław Prastowski
 44. Karol Ptaszkowski
 45. Walter Pyka
 46. Jerzy Samusik
 47. Bolesław Sawicki
 48. Jerzy Sieklucki
 49. Stanisław Snopek
 50. Halina Sułek-Kobiela
 51. Cezary Stypułkowski
 52. Ksenia Szczepanik-Ładygin
 53. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 54. Stanisław Szponder
 55. Joanna Ślasko
 56. Mieczysław Śmiałek
 57. Stefan Trzos
 58. Magdalena Tyszkiewicz
 59. Jarosław Wanecki
 60. Bohdan Wasilewski
 61. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 62. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 63. Grażyna Zamorska
 64. Włodzimierz Zakrzewski
 65. Maciej Zarębski
 66. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 67. Ryszard Żaba
 68. Maria Żywicka-Luckner

 

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski
Jacek Kotlicki

2018
Ewa Ossowska

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska