Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

 

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 5. Jolanta Bulzak
 6. Andrzej Chodacki
 7. Ryszard Chrzanowski
 8. Joanna Corradini-Bielska
 9. Janusz Stanisław Czarnecki
 10. Maria Magdalena Człapińska
 11. Jacek Danowski
 12. Eugeniusz Depta
 13. Zbigniew Domosławski
 14. Zdzisław Gajda
 15. Henryk Gaertner
 16. Jadwiga Górska-Kowalska
 17. Karolina Grządziel
 18. Waldemar Hładki
 19. Zbigniew Jabłoński
 20. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 21. Agnieszka Kania
 22. Alicja Kayzer
 23. Bożena Klejny
 24. Anna Klonowska
 25. Wanda Kocięcka
 26. Adam Końca
 27. Jadwiga Kowalczyk
 28. Zbigniew Kostrzewa
 29. Jacek Kotlicki
 30. Aldona Kraus
 31. Leszek Marek Krześniak
 32. Eugeniusz Kucharz
 33. Bogusław Lenard
 34. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 35. Liliana Machoń
 36. Joanna Matlachowska-Pala
 37. Maria Maślińska
 38. Andrzej Oleszek
 39. Ewa Ossowska
 40. Wojciech Pająk
 41. Renata Paliga
 42. Jarosław Paśnik
 43. Marek Pawlikowski
 44. Grażyna Perlińska-Siuda
 45. Marek Pietras
 46. Anna Pituch-Noworolska
 47. Piotr Piątek
 48. Wiesław Prastowski
 49. Karol Ptaszkowski
 50. Walter Pyka
 51. Jerzy Samusik
 52. Bolesław Sawicki
 53. Jerzy Sieklucki
 54. Stanisław Snopek
 55. Halina Sułek-Kobiela
 56. Cezary Stypułkowski
 57. Ksenia Szczepanik-Ładygin
 58. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 59. Stanisław Szponder
 60. Joanna Ślasko
 61. Mieczysław Śmiałek
 62. Stefan Trzos
 63. Magdalena Tyszkiewicz
 64. Jarosław Wanecki
 65. Bohdan Wasilewski
 66. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 67. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 68. Grażyna Zamorska
 69. Włodzimierz Zakrzewski
 70. Maciej Zarębski
 71. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 72. Ryszard Żaba
 73. Maria Żywicka-Luckner

 

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska