Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Halina Berońska-Kulicka
 5. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 6. Jolanta Bulzak
 7. Andrzej Chodacki
 8. Ryszard Chrzanowski
 9. Joanna Corradini-Bielska
 10. Janusz Stanisław Czarnecki
 11. Maria Magdalena Człapińska
 12. Jacek Danowski
 13. Eugeniusz Depta
 14. Zbigniew Domosławski
 15. Zdzisław Gajda
 16. Henryk Gaertner
 17. Jadwiga Górska-Kowalska
 18. Waldemar Hładki
 19. Zbigniew Jabłoński
 20. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 21. Agnieszka Kania
 22. Alicja Kayzer
 23. Bożena Klejny
 24. Anna Klonowska
 25. Wanda Kocięcka
 26. Adam Końca
 27. Jadwiga Kowalczyk
 28. Zbigniew Kostrzewa
 29. Aldona Kraus
 30. Leszek Marek Krześniak
 31. Eugeniusz Kucharz
 32. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 33. Liliana Machoń
 34. Joanna Matlachowska-Pala
 35. Maria Maślińska
 36. Ryszard Pachecka
 37. Wojciech Pająk
 38. Renata Paliga
 39. Jarosław Paśnik
 40. Marek Pawlikowski
 41. Grażyna Perlińska-Siuda
 42. Anna Pituch-Noworolska
 43. Piotr Piątek
 44. Wiesław Prastowski
 45. Karol Ptaszkowski
 46. Walter Pyka
 47. Jerzy Samusik
 48. Bolesław Sawicki
 49. Jerzy Sieklucki
 50. Stanisław Snopek
 51. Halina Sułek-Kobiela
 52. Cezary Stypułkowski
 53. Ksenia Szczepanik-Ładygin
 54. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 55. Stanisław Szponder
 56. Joanna Ślasko
 57. Mieczysław Śmiałek
 58. Stefan Trzos
 59. Magdalena Tyszkiewicz
 60. Jarosław Wanecki
 61. Bohdan Wasilewski
 62. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 63. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 64. Grażyna Zamorska
 65. Włodzimierz Zakrzewski
 66. Maciej Zarębski
 67. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 68. Ryszard Żaba
 69. Maria Żywicka-Luckner

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski
Jacek Kotlicki

2018
Ewa Ossowska

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska

 Przyjaciele Unii Polskich Pisarzy Lekarzy

Unia Polskich Pisarzy Lekarzy  przyznaje osobom wspierającym Unię, szczególnie zasłużonym dla działalności i historii  Unii, nie będących lekarzami piszącymi i członkami Unii tytuł “Przyjaciela Unii”.

Do tej pory Przyjaciółmi Unii zostali:

Mirosław Marcinkowski
Danuta Kunstler-Langner
Zbigniew Wronkowski
Włodzimierz Ślasko