Index członków

Szanowni  Członkowie,

przypominam, że istnieje możliwości umieszczenia swojej twórczości (np. wiersze, fragmenty prozy, inne formy literackie) w hiperzłączach przy każdym nazwisku tak jak zrobiłem to dla osób, które przysłały już swoje utwory. Co 6 miesięcy mogę je wymieniać, dołożyć nowe.  W zakładce przy nazwisku mogą znaleźć się teksty nagrodzone w konkursach literackich, opublikowane drukiem w książkach posiadających recenzję krytyka. Przy przekazaniu mi materiałów do publikacji proszę o podanie dokładnych informacji: rok wydania, wydawnictwo, tytuł książki i podanie nazwy konkursu literackiego, roku otrzymania nagrody (jaka), czy wyróżnienia oraz nazwę konkursu literackiego i miejsca jego przeprowadzenia. Bardzo serdecznie wszystkich zachęcam, a ja zajmę się stroną techniczną.

Waldemar Hładki

Członkowie UPPL (wg kolejności alfabetycznej):

 1. Jerzy Andrzejczak
 2. Stefan August
 3. Janina Bergander
 4. Halina Berońska-Kulicka
 5. Krystyna Borysewicz-Charzyńska
 6. Halina Bogusz
 7. Jolanta Bulzak
 8. Andrzej Chodacki
 9. Ryszard Chrzanowski
 10. Joanna Corradini-Bielska
 11. Janusz Stanisław Czarnecki
 12. Maria Magdalena Człapińska
 13. Zbigniew Domosławski
 14. Ilona Dzijak-Muniak
 15. Zdzisław Gajda
 16. Jerzy Gronkiewicz
 17. Waldemar Hładki
 18. Bożena Hoffman-Golańska
 19. Zbigniew Jabłoński
 20. Jan Stanisław Kamyk-Kamieński
 21. Agnieszka Kania
 22. Alicja Kayzer
 23. Bożena Klejny
 24. Anna Klonowska
 25. Wanda Kocięcka
 26. Witold Kopeć
 27. Jadwiga Kowalczyk
 28. Zbigniew Kostrzewa
 29. Dariusz Krasnodębski
 30. Aldona Kraus
 31. Leszek Marek Krześniak
 32. Eugeniusz Kucharz
 33. Mirosława Kuchciak-Brancewicz
 34. Elżbieta Lipska
 35. Zbigniew Andrzej Łobodziński
 36. Witold Malinowski
 37. Joanna Matlachowska-Pala
 38. Maria Maślińska
 39. Marzena Nogieć
 40. Ryszard Pachecka
 41. Wojciech Pająk
 42. Jarosław Paśnik
 43. Marek Pawlikowski
 44. Grażyna Perlińska-Siuda
 45. Anna Pituch-Noworolska
 46. Karol Ptaszkowski
 47. Walter Pyka
 48. Barbara Rysz-Postawa
 49. Jerzy Samusik
 50. Bolesław Sawicki
 51. Jerzy Sieklucki
 52. Stanisław Snopek
 53. Halina Sułek-Kobiela
 54. Cezary Stypułkowski
 55. Barbara Szeffer-Marcinkowska
 56. Natalia Szejko
 57. Monika Szymczakowska
 58. Joanna Ślasko
 59. Mieczysław Śmiałek
 60. Stefan Trzos
 61. Krzysztof Walczewski
 62. Jarosław Wanecki
 63. Bohdan Wasilewski
 64. Daromiła Wąsowska-Tomawska
 65. Jadwiga Wielgat-Hejduk
 66. Katarzyna Wierzbicka
 67. Jerzy Woy-Wojciechowski
 68. Grażyna Zamorska
 69. Włodzimierz Zakrzewski
 70. Maciej Zarębski
 71. Lidia Ziurkowska-Michalewska
 72. Maria Żywicka-Luckner

 

Przyjaciele Unii Polskich Pisarzy Lekarzy

Unia Polskich Pisarzy Lekarzy  przyznaje osobom wspierającym Unię, szczególnie zasłużonym dla działalności i historii  Unii, nie będących lekarzami piszącymi i członkami Unii tytuł “Przyjaciela Unii”.

Do tej pory Przyjaciółmi Unii zostali:

Mirosław Marcinkowski
Danuta Kunstler-Langner
Zbigniew Wronkowski
Jerzy Poradecki
Zdzisław Gajda
Radosław Sułkowski
Włodzimierz Ślasko
Marek Wawrzkiewicz

 

Członkowie UPPL, którzy już odeszli
2015
Jerzy Dybicki
Halina Porębska

2017
Eugeniusz Czubak
Jan Pietruski
Jacek Kotlicki

2018
Ewa Ossowska

2019
Jadwiga Górska-Kowalska
Stanisław Szponder

2020
Henryk Gaertner

2021
Wiesław Prastowski

2022
Magdalena Tyszkiewicz
Eugeniusz Depta

 

 

zdjecie

Zawodowy matecznik

„Pisarze spod znaku Eskulapa” pod red. Macieja Andrzeja Zarębskiego, to znakomity hołd złożony ludziom w białych fartuchach, których już między nami zabrakło. Praca ma charakter wspomnieniowy, ukazujący bogate wnętrze duchowe lekarzy. Okazuje się, że w ich szeregach można spotkać wielu prozaików, poetów, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików, alpinistów, podróżników, żeglarzy, pasjonatów sztuki, a nawet kompozytorów. Wielu z nich było zaangażowanych w działalność społeczną w różnych stowarzyszeniach i organizacjach zawodowych lub związanych z ich zainteresowaniami pozazawodowymi, nierzadko o charakterze międzynarodowym. Działając tam zapoznawali inne nacje z polskim bogactwem kulturowym dającym podstawy do zajęcia przez Polskę wysokiego miejsca wśród narodów Europy wpływających w znaczny sposób na kształtowanie się kultury naszego kontynentu. Była również wśród nich spora grupa uczestnicząca z wielkim osobistym zaangażowaniem w pracach na rzecz lokalnej społeczności, gdzie dane im było wykonywać swój zawód i tam mieszkać. To w zasadzie prawdziwi działacze regionalni.

Zagłębiając się w lekturę można odnieść wrażenie jakbyśmy chwytali jakąś przelotną impresję jedną, drugą… kolejną, a z jej skondensowanej treści odczytujemy wyrazisty obraz czyjejś pasji,   świadectwa, że tu był, pracował i tworzył, że zostawił po sobie bardzo trwały ślad. Można tylko zadawać sobie pytanie jak lekarz, odczuwający ciągle deficyt czasu, może pogodzić swoją medyczną służbę z hobby, które jednak wymaga tego czasu dość dużo, aby móc się zrealizować. Jednak prawdziwi pasjonaci potrafią tak gospodarować swoim czasem by starczyło go na wszystko.

Sądzę, że dobrze się stało iż w stronę czytelnika została skierowana tego typu oferta wydawnicza ukazująca realizowanie się określonej zbiorowości ludzi jednej grupy zawodowej w działalności społecznikowskiej. Nie zawaham się użyć w tym przypadku określenia „zawodowy matecznik kultury”. Idąc dalej tym tropem uważam, że w każdej innej znaczącej grupie zawodowej są i byli ci, którzy swoją działalnością i patriotyczną postawą wpływali na pomnażanie dzieł kultury regionalnej i złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii. Może warto byłoby uruchomić również zawodowe mateczniki?

Na koniec trzeba zauważyć jakże mrówczą pracę wykonał dr Maciej Andrzej Zarębski zbierając i kompletując uzyskany materiał w formie książkowej. Jest to znakomite jego dzieło, dzięki któremu możemy patrzeć na lekarza nie tylko jako na człowieka, który nas leczy ale także na kogoś, kto coś konkretnego robi na rzecz nas wszystkich zamieszkujących naszą małą ojczyznę. Z pewnością wielu Czytelników byłoby zdziwionych jakimi pasjonatami byli ci, którzy dbali o nasze zdrowie. Lektura sama w sobie jest ciekawa i zajmująca, godna polecenia.

– Lucyna Kukomska